Rusové loni vytěžili více ropy, s růstem těžby počítají i letos

Těžba ropy v Rusku v loňském roce stoupla na 10,96 milionu barelů denně z předloňských 10,72 milionu. V samotném prosinci zůstala na listopadovém postsovětském maximu 11,21 milionu barelů denně. Vyplývá to z dnešních údajů ruského ministerstva energetiky. Letos počítá ministerstvo s dalším nárůstem celoroční těžby ropy, a to na 11,01 až 11,07 milionu barelů denně.

Rusko se přitom minulý měsíc připojilo k dohodě předních těžařských zemí o snížení produkce ropy, jejímž cílem je podpořit ceny suroviny. V rámci této dohody by mělo v první polovině letošního roku zredukovat těžbu o 300.000 barelů denně. Podle ministerstva energetiky bude snižování těžby postupné, protože počasí a technologické faktory znemožňují náhle změny v produkci ropy.

Ministerstvo dnes zveřejnilo rovněž údaje o těžbě zemního plynu. Ta se v prosinci zvýšila na 66,38 miliardy krychlových metrů z 62,59 miliardy v listopadu, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy začátkem loňského roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Kvůli dohodě o snížení těžby se sice vrátily nad 50 dolarů, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Rusové loni vytěžili více ropy, s růstem těžby počítají i letos Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

 2. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

  ·

  Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

 3. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.