Rusové chtěli hackerskými útoky zasít nejistotu v americkém systému, mise byla úspěšná

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že Rusko v roce 2016 nestálo za hackerskými útoky, které cílili na Demokratický národní výbor. Pokud by tomu tak bylo, tak by se na Rusko podle Trumpa nikdy nepřišlo. Americké zpravodajské služby společně s pracovníky z kybernetické bezpečnosti se naopak domnívají, že Rusko nechalo za sebou střípky důkazů, aby zaselo v zemi chaos. S tímto ohledem šlo podle Business Insideru o úspěšnou misi, kterou se Rusové pokusí i v budoucno zopakovat. 

Zpravodajci jsou rovněž toho názoru, že Rusko hackerskou kampaň považuje za úspěšnou a v budoucnu se bude snažit o podobné kroky. Nový ředitel komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci v neděli uvedl, že podle Trumpa za útokem Rusové nestáli. Americká hlava státu se domnívá, že pokud by Rusové měli takovýto útok na svědomí, tak by za sebou nezanechali důkazy. „Jsou suprově sebevědomí v jejich podvodných dovednostech a hackování,“ řekl Scaramucci.

Jiný pohled na věc mají ale americké zpravodajské služby. Bývalý ředitel FBI James Comey například uvedl, že Rusové byli v jejich počínání neobvykle hluční. Tato slova podle magazínu Business Insider řekl dva měsíce předtím, než byl propuštěn ze služby. „Skoro jako by jim bylo jedno, že jsme to věděli,“ dodal Comey.

Rusové podle Comeyho mohli chtít, aby americká vláda tuto skutečnost zveřejnila lidu. V jejich zájmu jednoduše bylo vyděsit veřejnost s ohledem na to, jak Rusové jsou schopni podkopávat americké volby. Stejný názor, jaký mají zpravodajské služby, sdílí rovněž mnoho odborníků na kybernetickou bezpečnost. Ruská hackerská kampaň byla během prezidentských voleb přespříliš nápadná.

Digitální stopy Rusové zanechali v Demokratickém národním výboru. Proruské portály jako jsou Russia Today nebo Sputnik, na druhou stranu otevřeně podporovaly Donalda Trumpa.

Na základě odposlechů došlo poté k odhalení telefonátů mezi státními příslušníky a ruskými úředníky. Ti měli diskutovat o prezidentské kampani. Na světlo světa se dostal rozhovor mezi bývalým poradcem národní bezpečnosti Michaelem Flynnem a ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Muži hovořili o sankcích. Podobně jako v případě hackerských útoků šlo o velice nedbalý krok. Oběma dvěma mužům mohlo být totiž jasné, že je mohou odposlouchávat zpravodajské služby.

Za útokem podle Putina stáli „patrioticky rozvážní“ Rusové

Rusové se angažovali do amerických voleb se skutečnou vervou. Speciálně zřízené twitterové účty propojené s Ruskem a ovládané profesionálními „trolly“ zaplavily podle Business Insideru sociální síť protrumpovskou rétorikou.

„Velkým rozdílem oproti minulosti v oblasti kybernetické aktivity pro mě bylo,že  jsme nikdy v prezidentských volbách před tím nezaznamenali publikování zpráv v takovém rozsáhlém měřítku,“ řekl ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) Mike Rogers.

Ruská mise byla úspěšná především díky tomu, že se jim podařilo prakticky zpochybnit a podkopat americký demokratický systém.

Ruský prezident Vladimir Putin sice minulý měsíc popřel, že Kreml nařídil kybernetické útoky. K tomu ovšem dodal, že „patrioticky rozvážní“ Rusové, které přirovnal k umělcům, si to mohli vzít na sebe. Podle ruské hlavy státu pak bojovali proti těm, kteří říkají o Rusku špatné věci. Tyto informace konkrétně zveřejnil deník New York Times. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Rusové chtěli hackerskými útoky zasít nejistotu v americkém systému, mise byla úspěšná Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Interpol má seznam 173 možných atentátníků

  Společnost ·

  Seznam 173 členů radikální organizace Islámský stát (IS), kteří mají údajně zvláštní výcvik zaměřený na páchání sebevražedných útoků v Evropě, rozšířila podle britskéh…

 2. TOP deset nejmocnějších žen světa

  Byznys ·

  Do čela největších světových společností, mezinárodních institucí a politického dění se stále ve větší míře dostávají ženy. Které z nich patří globálně k těm nejmocněj…

 3. Deset prvních zaměstnanců Applu. Kde jsou dnes?

  Byznys ·

  Jméno Steve Jobs se nesmazatelně pojí k technologické společnosti Apple. Tento muž představoval hnací sílu, která transformovala Apple v jednu ze světově nejcennější t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.