Rusnok: Zpomalení inflace nepřeceňuji, inflace bude blízko cíle

Současné zpomalení inflace guvernér České národní banky Jiří Rusnok nepřeceňuje a očekává, že v dalších čtvrtletích se bude inflace pohybovat blízko dvouprocentního inflačního cíle. Rusnok to uvedl na dnešní konferenci ratingové agentury Moody's.

"V posledních měsících je u inflace určité zpomalení, ale nepřeceňujeme to. Věříme, že inflace bude v příštích čtvrtletích blízko dvouprocentního inflačního cíle," uvedl Rusnok. Dodal, že inflační tlaky v současnosti nejsou silné.

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 1,7 procenta z únorových 1,8 procenta. Meziročně méně zdražily potraviny a ceny nealkoholických nápojů po únorovém růstu klesly, informoval dnes Český statistický úřad.

ČNB v březnu přitom očekávala v prognóze inflaci na 2,3 procenta. Podle prognózy ČNB by měla být inflace letos nad dvouprocentním cílem a vrátit se k němu začátkem příštího roku.

V případě úrokových sazeb Rusnok zopakoval, že jejich další růst je možné očekávat nejdříve v závěru letošního roku a pak zejména v příštím roce. "Měnová politika je omezená tím, co udělá Evropská centrální banka," uvedl.

 

Zdroj: ČTK

Rusnok: Zpomalení inflace nepřeceňuji, inflace bude blízko cíle Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Rusko varovalo před eskalací kvůli Sýrii

    Společnost ·

    Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzvali k co nejrychlejšímu a nezáv…

  2. Rozpočtový deficit USA podle Kongresu poroste

    Společnost ·

    Rozpočtový deficit Spojených států se bude v příštích letech výrazně zvyšovat, a to zejména kvůli rozsáhlému snížení daní, které prosadil prezident Donald Trump. Vyplý…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.