Rusnok: Přijmout euro brzy není reálné, nejdřív se to stane v roce 2020

Předseda české vlády v demisi a pravděpodobný budoucí člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok soudí, že debata o zavedení eura může přijít až s dalšími parlamentními volbami. V rozhovoru pro Studio Zet řekl, že se České republice může podařit přijmout společnou evropskou měnu nejdříve v roce 2020 nebo 2021.

Rusnok potvrdil, že s ním prezident Miloš Zeman počítá jako s novým členem bankovní rady České národní banky. Měl by nahradit Evu Zamrazilovou, které končí šestiletý mandát v únoru. Odmítl spekulovat o tom, zda by se mohl stát i guvernérem banky, až v roce 2016 nebo 2017 vyprší mandát Miroslavu Singerovi.

Kdyby se Rusnok později stal guvernérem banky, byl by ve vedení této instituce až do roku 2026 a mohl by být tím, kdo bude euro zavádět.

„Vzhledem k tomu, že v těchto volbách se toto téma prakticky vůbec v širším měřítku neprojevovalo, tak asi bude nutné počkat na další parlamentní volby, což, pokud budou v normálním termínu, vychází až na někdy v roce 2017," řekl Rusnok. „V té době už by mělo být součástí volebních programů právě rozhodnutí o tom vstoupit–nevstoupit do eurozóny a pak tedy následně, nějaké tři, čtyři roky na to, aby se ten program mohl zrealizovat, takže jsme někde na pomezí 2020, 2021. Dřív bohužel se obávám že to reálné není."

„Myslím, že by bylo dobře, aby ta věc byla politicky dostatečně zdůvodněná a obhájená," řekl premiér. Ačkoli by se přijetí eura „nemělo rozhodovat v referendu", mělo by projít „politickým testem v rámci voleb a volebních kampaní a jejich výsledků.”

Rusnok také řekl, že věří, že euro jako ekonomický projekt bude pokračovat.

„Zdá se, že euro přečkalo mnoho velmi složitých situací a že se opírá přeci jenom o velkou ekonomickou sílu, kterou reprezentují ty velké evropské země,” řekl. „Projekt společné měny v nějaké podobě přežije, ale nechci si teď hrát na proroka jestli to bude v tom počtu zemí, které jsou tam dnes. Čili si myslím, že ten projekt je silný a že vydrží."

Rusnok, coby kandidát na post v bankovní radě ČNB, také hovořil o tom, na co by se rád v této funkci soustředil. Kromě měnové politiky vidí neméně důležitou roli v oblasti finanční stability, tak, aby “stabilita finančních institucí v ČR byla dlouhodobě udržitelným a trvalým jevem a hodnotou. „Vidím také velký prostor v oblasti finančního vzdělávání obyvatelstva, ve smyslu doplnění té role dohledu nad finančním trhem také o roli určité edukace a prevence ve všech oblastech, které se týkají určitého zneužívání té informační nerovnováhy” mezi finančními domy a veřejností.

Rusnok také zopakoval, že s intervencí za oslabení koruny, kterou v listopadu zahájila ČNB, souhlasí a mohla by přispět k ekonomickému oživení. Je ale třeba nejméně rok na posouzení tohoto zásahu.

„V tomto kontextu, kdy česká ekonomika už pět let stagnuje – buď klesá nebo mírně roste – myslím že krok centrální banky byl logický a je to myslím pokus o impuls pro českou ekonomiku, který pokud bude dobře zkoordinován, harmonizován I s fiskální politikou, tak by mohl přispět k o oživení." řekl.

Podle něj tato intervence ukázala i nevýhody domácí měny v prostředí otevřené ekonomiky. Aniž by to bylo záměrem, stala se tak podle Rusnoka dalším argumentem pro zavedení eura.

„Tady přežíval takový mýtus, že vlastně máme jakousi neohroženou, mírně posilující národní měnu, které se nemůže nic stát. A ja jsem vždycky říkal: z povahy věci, z definice, národní měna malé otevřené ekonomiky, postavená na plovoucím kurzu, bude vždycky ohdrožena nějakou měnovou turbulencí," řekl. „Nejlepším exitem z toho měnově-intervenčního pole, z té fáze měnových intervencí, by byl právě exit do eura. Uvědomuji si ale, že tady není časový soulad úplně harmonizován, a chápu, že měnové intervence mohou skončit mnohem dříve než budeme připraveni – zejména politicky a mentálně – připojit se k eurozóně."

http://www.youtube.com/watch?v=XII99l-dKA0&feature=youtu.be

Rusnok: Přijmout euro brzy není reálné, nejdřív se to stane v roce 2020 Foto: Zet.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.