Rusku se nevyplatila agresivní hra na poli energetiky, státy se osamostatňují od jeho vlivu

Levná cena ropy dosahující na úroveň 28 dolarů za barel přináší problémy zemím na ní závislých. Jde například o Nigérii Venezuelu nebo Rusko. To spoléhalo na roli dominantního hráče na poli energetiky. Nyní na tuto skutečnost ale doplácí. Na rádiu Zet to v pořadu Alter Eko řekl velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Podle něj totiž Evropa začala hrát vlastní protihru, která lze nazvat vytvořením velkého evropského trhu.

„Rusové zkusili velmi tvrdě hrát na kartu dominance a je vcelku logické, že Evropa na to odpověděla svojí vlastní protihrou, která se jmenuje vytvoření velkého evropského trhu. Plyn se u nás nakupuje a prodává za ceny, které jsou v Rotterdamu a v Německu. To oddělení od východního bloku tak proběhlo před několika lety. Díky nám je na tom podobně už dnes i Slovensko,“ řekl Bartuška.

K podobné situaci dochází přitom i v dalších zemích střední a východní Evropy. Podle Bartušky není nikdo logicky rád, pokud je jinou mocností zaháněn do koutu. Česko mělo vizi bezpečné budoucnosti, a proto se tak začalo i v 90. letech chovat. Například to lze připisovat kontraktu s Norskem z roku 1997. Díky tomu jsme se vymanili ze závislosti na ruských dodávkách plynu.  Z Norska k nám totiž od té doby skrze německé plynovody proudí plyn.

„Myslím si, že jsme jako země udělali velký kus práce a myslím, že jsme na Rusku, nechci říct nezávislí, rozhodně ale nejsme nuceni ve svých politických nebo ekonomických úvahách brát v potaz, co by si přálo nebo nepřálo Rusko,“ řekl na rádiu Zet Bartuška.

Česko může mít ovšem v budoucnu problém s těžbou černého a hnědého uhlí. Východní Evropa má totiž stále na těžbu této suroviny odlišný pohled oproti Západu. Ceny uhlí se totiž dramaticky snížily. Z toho důvodu může zasáhnout oblast Ostravska nebo severní Moravy nezaměstnanost.

„Pro většinu mých kolegů ze zemí jako je Francie, Británie nebo Německo, je klíčovým tématem klimatická změna. To v naší části Evropy zní ale jako taková směšná libůstka, kterou si vymysleli v Bruselu. Pro Skandinávce, Holanďany nebo už třeba dnes i Italy nebo Španěly je to základní životní postoj,“ sdělil Bartuška.  

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

 

 

Zdroj: Zet

Rusku se nevyplatila agresivní hra na poli energetiky, státy se osamostatňují od jeho vlivu Foto: ČTK/Šulová Kateřina: Václav Bartuška

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.