Rusko zveřejnilo první oficiální snímek nového tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první fotografii nového tanku T-14 Armata, který je už měsíce předmětem spekulací a dohadů zbrojních expertů. Tank, který se má představit 9. května v Moskvě na vojenské přehlídce při příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války, se objevil na fotografii zveřejněné ministerským webem. Na snímku ovšem má zahalenou věž.  

„Tank na platformě Armata je určen k využití jako základní bojový tank ruských pozemních vojsk se zásadně novými takticko-technickými charakteristikami a s novým automatickým nabíjením,“ stojí na webu ministerstva obrany. Neoficiální snímky tanku pronikly na internet už letos v březnu, když byla nová zbraň vyfotografována na železničním voze v obci Alabino u Moskvy.

Armata má ztělesňovat novou generaci obrněnců používajících novou koncepcí bezposádkové věže. Posádka totiž má být chráněna v opancéřované „kapsli“ uprostřed vozidla. “Tank vypadá mohutněji než T-72 a T-90, což se vysvětluje množstvím novinek souvisejících s umístěním posádky a motoru a s požadavky, aby z tanku bylo možné vyvinout i těžké bojové vozidlo pěchoty a další modifikace,“ prohlásil nedávno zbrojní expert Konstantin Bogdanov.

Nový tank je součástí programu přezbrojení ruské armády, který Rusko plánuje dokončit v roce 2020. V rámci programu mají být uvolněny biliony rublů na vývoj a nákup nových palebných prostředků, bojových letounů a lodí i na budování moderní armádní infrastruktury a celkovou reformu ruských ozbrojených sil.

Rusko zřejmě vojenský rozpočet na příští rok vzhledem k hluboké hospodářské a finanční krizi upraví, podle odborných médií se ale přezbrojení armády úspory týkat nemají.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Rusko zveřejnilo první oficiální snímek nového tanku T-14 Armata Foto: Ruské ministerstvo obrany (VSRF)

reklama

Další články

  1. Proti zavedení eura je v Česku 85 procent lidí

    Byznys ·

    Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Vyplývá to z průzkumu společnosti I…

  2. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.