Rusko zneužívá katalánského referenda k mediálnímu boji proti EU

Ačkoli ruská média ve svých článcích mluví zdánlivě objektivně o výsledcích a průběhu katalánského referenda, mezi řádky nikdy neopomenou zdůraznit, že výsledky i okolnosti katalánského referenda jsou důkaz selhání evropského projektu jako takového. 

Na ruské státní televizi, která je pro většinu Rusů hlavním (mnohdy i jediným) zdrojem informací je katalánské referendum prezentováno jako jeden z mnoha problémů EU. Tyto mediální zkratky ruských médií jsou součástí trendu, který začal už v roce 2013, a který považuje Evropu za systémově nestálé prostředí s vážnými sociálními problémy a zkorumpovanými představiteli. Tento postoj byl už v minulosti aplikován na ukrajinskou krizi, francouzské a německé volby, Brexit a uprchlickou krizi.

Cílem těchto zpráv je dle španělského deníku El País ukončení sankcí uvalených na Moskvu kvůli násilné anexi Krymu v březnu roku 2014 a jejímu zásahu do východní Ukrajiny v témže roce. „Putin chápe, že podporováním velmi pravicových hnutí, nacionalistů a separatistů, jako například těch katalánských, oslabuje a ničí jednotu Evropy,“ uvedl pro výše jmenovaný deník Alexej Venědiktov, šéfredaktor rádia Echo Moskvy. „Putin musí rozbít jednotu Evropy, jen tak docílí zrušení sankcí,“ dodal Venědiktov.

S tvrzením, že Rusové hrají svou vlastní hru a snaží se narušovat evropské demokratické uspořádání, souhlasí i Veronika Víchová z think-thanku Evropské hodnoty. "Zejména španělsko-jazyčný oficiální ruský kanál Sputnik a několik webů se zřejmým napojením na ruské zpravodajské služby o katalánském referendu psaly značně zkresleným způsobem. Mnoho z nich věnovalo nepřiměřenou pozornost také tweetům Juliana Assange, zakladatele WikiLeaks, který často pracuje ve prospěch zájmů Kremlu, a radikálně vystupuje proti španělské vládě".

Důvody jsou podle Víchové zřejmé. "Hlavním cílem Ruské federace v Evropě je narušovat demokratické uspořádání a rozdělovat společnost. Využívá proto všech konfliktů, aby mohla evropské státy ještě více destabilizovat. Zároveň je pro prezidenta Putina téma separatismu velice důležité, jelikož se kontinuálně snaží legitimovat tzv. „referendum“, které uspořádal na Krymu".

Na pozoru se však musí mít i jiné evropské země, Česka nevyjímaje. "Dezinformační weby s pro-kremelskými názory v České republice se chovají podobně, zneužívají totiž jakýchkoliv sporů a nejasností, které se v našem politickém a bezpečnostním prostředí odehrají. Proto se mezi nimi dodnes šíří například nepravdivý a ničím nepodložený mýtus o tom, že demonstrace proti prezidentu Zemanovi ze dne 17. listopadu 2014 byla organizována ambasádou USA," uzavírá Víchová. 

Ruské oficiální stanovisko však nemusí být vždy nepřekonatelným stigmatem. Události na Ukrajině nám ukázaly, jak záruka územní celistvosti zaručená Moskvou v minulosti již nemusí být platná v současnosti, natož v budoucnosti.

 


Zdroj: El País, Zet

Rusko zneužívá katalánského referenda k mediálnímu boji proti EU Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

  Byznys ·

  Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou …

 2. Lidé více důvěřují Okamurovi než Babišovi

  Společnost ·

  Více než předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřují nyní lidé jeho spolustraníkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickému a předsedovi hnutí Svoboda a přímá demo…

 3. Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

  Společnost ·

  Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.