Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS), ale také proti jiným cílům, ke kterým patří i umírněná syrská opozice. Západ přitom počítá se zapojením opozice do řešení syrské krize.

Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že ruské letectvo v Sýrii narušilo kontrolní systémy Islámského státu, přerušilo zásobovací trasy teroristické organizace a významně poškodilo infrastrukturu používanou k přípravě teroristických činů. Andrej Kartapolov z ruského generálního štábu v sobotu řekl, že „v úderech budeme nejen pokračovat..., ale také je zintenzivníme“. Rusko je dlouhodobým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada.

Aktivitu ruského letectva kritizoval mimo jiné britský ministr obrany Michael Fallon, podle kterého existují důkazy, že Rusové používají nenaváděnou munici v obydlených oblastech, zabíjejí civilisty a bombardují Syrskou svobodnou armádu (FSA) bojující proti Asadovi. Britský premiér David Cameron tvrdí, že většina ruských náletů se uskutečnila v těch částech Sýrie, jež neovládá Islámský stát, ale jiní odpůrci syrského režimu. Podporovat „řezníka“ Asada je podle něj „strašná chyba“, vzkázal na adresu Moskvy.

Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekla, že vojenské akce jsou sice potřeba, ale řešení krize v Sýrii nepřinesou. „Potřebujeme také politický proces, abychom dosáhli skutečných výsledků,“ prohlásila kancléřka, která si myslí, že důležitou roli při hledání míru by spolu s Německem, Francií a Velkou Británií mohly sehrát Rusko, USA, Saúdská Arábie a Írán.

Syrský prezident Asad tvrdí, že v jeho zemi musí zvítězit koalice s Ruskem, Íránem a Irákem. „Jinak může být Sýrie zničena,“ varoval. Za kontraproduktivní přitom Asad podle svého prohlášení na Twitteru považuje nálety, jež proti pozicím bojovníků z Islámského státu v Iráku a v Sýrii vede koalice některých západních a arabských zemí v čele s Američany. „Terorismus se rozšířil,“ tvrdí Asad, podle kterého mají západní politici pocit vlastního selhání.

V Sýrii je už čtyři a půl roku občanská válka, v níž proti sobě bojují Asadova armáda, opoziční jednotky a také radikální islámské organizace, zejména Islámský stát. Konflikt si dosud vyžádal více než čtvrt milionu obětí. Miliony lidí zemi opustily a značná část jich zamířila do Evropy, která tak čelí nebývalému náporu migrantů.

 

Zdroj: ČTK

Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii Foto: Mentos100 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.