Rusko zaslalo do Íránu první část protiletadlových raket

Rusko zaslalo Íránu první část protiletadlového raketového systému S-300. Oznámil to dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hosejn Džáberí Ansárí. Írán je za budování své raketové technologie v zahraničí kritizován.

Smlouvu na dodávku protiletadlových komplexů S-300 obě země podepsaly před devíti lety. Realizace kontraktu ale byla pozastavena, když Rada bezpečnosti OSN v roce 2010 přijala rezoluci číslo 1929, která předpokládala zavedení dalších sankcí vůči Íránu.

Rusko dodávku zastavilo, loni v dubnu však prezident Vladimir Putin zákaz dodat rakety Íránu odvolal kvůli slibně se vyvíjejícím rozhovorům o íránském jaderném programu.

Írán se sice loni se světovými mocnostmi dohodl na omezení svého jaderného programu a zajistil si tak zrušení sankcí, avšak dále provádí raketové testy. Mnozí signatáři dohody o jaderném programu tyto testy považují za porušení dohody, která se týká také raketové technologie, avšak Írán a Rusko jsou opačného názoru.

Rozvíjení a nákup raketové technologie může Íránu vynést nové sankce, o nichž ale musí znovu rozhodovat Rada bezpečnosti OSN.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko zaslalo do Íránu první část protiletadlových raket Foto: Goran Bogicevic / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.