Rusko zablokovalo na jednání RB OSN usnesení odsuzující raketovou zkoušku KLDR

Ruští a čínští představitelé se ve čtvrtek ohradili proti obviněním vzneseným Spojenými státy v souvislosti s nejnovějším raketovým testem KLDR a se situací v této zemi. Rusko vyčetlo USA, že falešným nařčením Moskvy ze zneužívání severokorejských pracovníků chtějí poškodit ruské vztahy s KLDR. Peking zase Washington varoval před zavedením sankcí vůči čínským obchodním a finančním subjektům. Podle diplomatů v OSN zablokovalo Rusko na středečním jednání Rady bezpečnosti OSN přijetí usnesení ostře odsuzující raketovou zkoušku a slibující další významná opatření proti Pchjongjangu.

Prezidenti Číny Si Ťin-pching a Jižní Koreje Mun Če-in ve čtvrtek podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap vpředvečer hamburského summitu předních světových ekonomik (G20) hovořili o tvrdších sankcích a větším tlaku na Severní Koreu. Náměstek čínského ministra financí Ču Kuang-jao, který je kvůli summitu také v Německu, ale varoval Američany před tím, aby sankce vůči KLDR nevyužívali jako záminku k sankcím namířeným proti čínským finančním institucím.

„Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN bude Čína samozřejmě plnit všechny relevantní rezoluce. Spojené státy by ale neměly využívat své zákony jako záminku pro uvalení sankcí na čínské finanční instituce,“ citovala Čua agentura Reuters.

Mezitím se mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ohradila proti obvinění vznesenému americkým ministerstvem zahraničí, že severokorejští dělníci v Rusku nuceně dřou v pracovních táborech řízených KLDR. Obvinění označila za nepodložené.

„Není pochyb o tom, že je tím sledován jediný cíl - využít lidskoprávní nástroje k jednostrannému tlaku na KLDR a k poškození vztahů Ruska a Severní Koreje,“ uvedla podle agentury TASS Zacharovová. Dodala, že „využití pracovních migrantů z KLDR není v rozporu s příslušnými omezeními zavedenými rezolucemi RB OSN“.

Usnesení v RB OSN, které prosazovaly západní země s právem veta v čele s USA, odmítlo Rusko, ale podporovala ho Čína, sdělili agentuře AP nejmenovaní diplomaté v newyorském sídle OSN. Peking je přitom dlouhodobě nejbližším spojencem Pchjongjangu.

Důvodem ruského odporu přitom byla zmínka v textu, že KLDR vypustila mezikontinentální raketu, zatímco Rusové tvrdí, že podle jejich výpočtů šlo jen o střelu středního doletu.

USA upozornily, že jsou s to reagovat na provokace KLDR i samy. Spolu s Británií a Francií chtějí připravit novou rezoluci zpřísňující sankce proti Pchjongjangu.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko zablokovalo na jednání RB OSN usnesení odsuzující raketovou zkoušku KLDR Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jednání o sjednocení Kypru se nezdařilo

    Společnost ·

    Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru se po vyhrocené pozdně noční debatě nezdařilo. Novináře v Ženevě o tom v pátek nad ránem informoval generální tajemník…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.