Rusko vytvoří fond na pomoc firmám zasaženým sankcemi

Rusko příští rok vytvoří protikrizový fond, aby pomohlo společnostem zasaženým západními sankcemi. Uvedl to ruský ministr financí Anton Siluanov, kterého dnes z ruských médií citovala agentura Reuters.

Ve fondu, který vznikne z peněz určených pro penzijní fond a z některých přebytků v letošním státním rozpočtu, má být několik miliard dolarů.

Siluanov podle ruských médií citovaných Reuters prohlásil, že rozhodnutí přestat posílat peníze do penzijního fondu přinese do rozpočtu dodatečných 309 miliard rublů. Do protikrizového fondu celá částka nepůjde. Fond ale prý obdrží nejméně 100 miliard rublů (56 miliard Kč) z přebytků v letošním rozpočtu.

„Těchto 100 miliard rublů bude v příštím roce přidáno do (protikrizové) rezervy, která nám umožní pomáhat našim společnostem,“ uvedl Siluanov. Podle agentury Reuters to bude druhý rok v řadě, kdy Rusko zastaví převody peněz z rozpočtu do penzijního fondu, z nějž pochází dávky pro důchodce, zdravotně postižené či rodiny, které ztratily živitele.

Siluanov údajně uvedl, že velikost protikrizové rezervy bude „významná“. Podle Reuters není jasné, jak velký fond bude.

Několik kol sankcí, které uvalil Západ na Moskvu kvůli jejímu spornému angažmá v ukrajinské krizi, omezilo přístup největších ruských bank a důležitých ropných společností k zahraničnímu kapitálu. Některé firmy již požádaly stát o pomoc, včetně největšího ruského producenta ropy Rosněfť, který tvrdí, že bude potřebovat 1,5 bilionu rublů (844 miliard Kč).

 

Zdroj: ČTK

Rusko vytvoří fond na pomoc firmám zasaženým sankcemi Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.