Rusko vystaví nový tank Armata, nahlédnout dovnitř ale nebude možné

Rusko poprvé vystaví nový tank Armata na zbrojní expozici na jižním Uralu. Tank bude ale chránit skleněná zástěna, takže nebude možné si ho prohlédnout zevnitř. Napsala to ruská agentura TASS s odvoláním na informaci ruského ministerstva obrany. Výstava Russia Arms Expo začne ve středu v Nižním Tagilu, očekávány jsou delegace ze 65 zemí.

Tank T-14 Armata se poprvé představil na letošní vojenské přehlídce na moskevském Rudém náměstí, věnované 70. výročí ukončení druhé světové války. Tank střední velikosti, který ruští zbrojní experti označují za senzační novinku, má rozšířit výzbroj ruských jednotek v roce 2018. Do konce desetiletí má být vyrobeno 2 300 kusů tohoto modelu.

Speciální vládní komise sice v červenci tank „odtajnila“, aby mohl být v Nižním Tagilu vystaven. Dovnitř se ale zatím nikdo podívat nesmí, napsala agentura TASS. „Armata bude ohrazena skleněnou bariérou, nahlédnout dovnitř nebude možné,“ prohlásil ředitel ruské zbrojní expozice Anatolij Kicura.

Tank je vyzbrojen kulometem ráže 125 milimetrů a váží 50 tun. Podvozek má ale nosnost podstatně vyšší, a tak může na jeho platformě vzniknout bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo nebo obrněný transportér. Armata má být vybavena i technologií, která znemožňuje její zachycení radarem. Někteří ruští odborníci proto tank označují za „neviditelný“.

 

Zdroj: ČTK

 

Rusko vystaví nový tank Armata, nahlédnout dovnitř ale nebude možné Foto: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.