Rusko vypomůže Bělorusku další půjčkou ve výši dvou miliard dolarů

Rusko poskytne Bělorusku v příštím roce další půjčku, která bude v objemu až dvou miliard dolarů (přes 40 miliard Kč). V Moskvě to dnes oznámil ruský prezident Vladimir Putin, který se tam setkal s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska mezi bývalými sovětskými republikami, muselo v roce 2011 devalvovat o 65 procent svůj rubl vůči americkému dolaru. Důvodem byla podle agentury Reuters nutnost omezit deficit způsobený nadměrnými vládními výdaji.

,,Ruská vláda se při dnešním setkání rozhodla pomoci svým kolegům v souvislosti s tím, co se děje na globálních trzích, a poskytne Bělorusku v roce 2014 dodatečnou půjčku až do výše dvou miliard dolarů," sdělil Putin na tiskové konferenci po jednání s Lukašenkem.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev novinářům následně sdělil, že forma poskytnutí úvěru se nyní zvažuje. Stěží ale tyto prostředky budou pocházet z Fondu národního blahobytu, z něhož Rusko nyní ve formě nákupu státních dluhopisů poskytne pomoc ve výši 15 miliard dolarů Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Rusko vypomůže Bělorusku další půjčkou ve výši dvou miliard dolarů Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Thajská opozice vyhlásila bojkot únorových voleb

  Společnost ·

  Thajská opoziční Demokratická strana bude bojkotovat volby vyhlášené na 2. února. Thajští občané prý ztratili důvěru v současný politický systém. Krok nejstarší pol…

 2. České dráhy posílí před Vánocemi dálkové spoje

  Společnost ·

  České dráhy před vánočními svátky posílí kvůli očekávanému zájmu cestujících některé dálkové spoje. Nejvíce posilových vozů nasadí během dneška a víkendu na tratě m…

 3. S&P snížila rating EU o jeden stupeň

  Byznys ·

  Agentura Standard&Poor's snížila dlouhodobý rating Evropské unie z nejvyšší známky AAA o jeden stupeň na AA+. Rozhodnutí přichází poté, co S&P v posledních …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.