Rusko vyšle do bojů v Sýrii svou jedinou letadlovou loď

Rusko vyšle svou jedinou letadlovou loď do východní části Středozemního moře. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Letadlová loď Admirál Kuzněcov se podle něj připojí k ostatním ruským plavidlům operujícím u syrských břehů. Šojgu neřekl, kdy bude loď na místě, ruská média hovoří o podzimu. Syrský zástupce při OSN prohlásil, že je syrská vláda připravena obnovit bez podmínek mírové rozhovory. OSN chce obnovit humanitární dodávky do obléhaných míst v Sýrii.

„Teď je v naší flotile ve východním Středomoří šest válečných lodí a tři nebo čtyři zásobovací plavidla. Abychom zvýšili naše bojové kapacity, připojíme k nim naši letadlovou loď Admirál Kuzněcov,“ sdělil ministr.

V New Yorku ve středu o Sýrii jednala Rada bezpečnosti OSN a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na jejím zasedání řekl, že Rusko požaduje nestranné vyšetření pondělního útoku na humanitární konvoj v Sýrii. Rusko vyloučilo, že útok má na svědomí jeho nebo syrské letectvo. USA a syrská opozice na tom trvají.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prohlásil, že v době útoku byl na místě bezpilotní stroj Predator, jaký používají USA. Vyletěl prý z turecké základny v Incirliku, kterou využívá americká armáda. „Tento druh bezpilotního stroje může nést také rakety. Naši západní kolegové dělají vše pro vyvolání mediálního šumu, aby se zapomnělo na tragédii v Dajr az-Zauru,“ prohlásil Konašenkov s odkazem na chybný sobotní americký útok, při němž zemřeli syrští vojáci.

Americký ministr zahraničí John Kerry v Radě bezpečnosti navrhl, aby byl vyhlášen zákaz letů nad trasami používanými pro humanitární dodávky.

OSN kvůli pondělnímu útoku pozastavila své konvoje v Sýrii, ve středu ale úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že konvoje obnoví. „OSN nadále žádá zajištění bezpečného a trvalého přístupu, bez podmínek a překážek, aby mohla pomáhat Syřanům bez ohledu na to, kde se nacházejí,“ uvádí se v prohlášení OCHA. Vysvětluje se v něm, že OSN po pondělním útoku přerušila dodávky jenom do obléhaných míst, jinde v Sýrii pomoc pokračovala. Zásilka, která byla v pondělí zničena, obsahovala pomoc pro 78.000 lidí v Urm al-Kubře, která je na západě provincie Halab. Při útoku zemřelo 20 osob včetně ředitele místního Červeného půlměsíce Umara Barakáta. Zničeno bylo 18 z 31 kamionů, které se právě vykládaly.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek středeční jednání Rady bezpečnosti hodnotil jako další důkaz nejednotného postoje k Sýrii. „V posledních dnech to vypadá, že bomby padají v Sýrii na kdekoho s výjimkou extremistů z IS. Pravidelně se bombardují nemocnice a tragédie humanitárního konvoje je dalším odporným válečným zločinem,“ sdělil na twitteru.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko vyšle do bojů v Sýrii svou jedinou letadlovou loď Foto: en.wikipedia.org

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.