Rusko v krátkém čase zachránilo dvě velké banky, měli by mít investoři obavy?

Ruská vláda během jednoho měsíce zachránila dva hlavní věřitele. Měly by se investoři strachovat? Poslední záchranu uskutečnila centrální banka tento čtvrtek. Ta oznámila, že znárodnila osmou největší ruskou banku B&N Bank. Největší soukromý ruský věřitel Otkritie Bank zase dočkal záchrany koncem srpna, když potřeboval dodatečný kapitál dosahující na 400 miliard rublů (152,7 mld. Korun). Zpravodajský portál CNN se v této souvislosti ptá na otázku, jak je skutečně ruský bankovní sektor zdraví. 

Delší dobou je jasné, že Západem uvalené sankce kvůli ruskému záboru Krymského poloostrova a činnosti na Ukrajině, mají negativní vliv na hospodaření země Vladimira Putina. Až do teď se ovšem neobjevila v Rusku krize, která by se přenášela z banky na banku.

Ruská centrální banka současnou krizi razantně shazuje ze stolu. „Domino efekt“ lze podle ní zcela vyloučit a nehrozí žádné riziko.

Ředitel firmy B&N Bank Mikail Shishkhanov ve čtvrtek ruským médií řekl, že jeho firma je jako rukojmí ve spáru zvěstí o záchraně Otkritie Bank. Podle CNN se snažil, ale selhal. Investory nakonec nepřesvědčil o tom, že peníze budou v úschově jeho banky v bezpečí.

Ruské banky čelí tlaku kvůli hluboké hospodářské krizi, jež započala v roce 2014. Způsobily ji konkrétně dříve zmíněné sankce uvalené ze strany Západu a propadající se cena ropy. Oficiální statistiky poukazují na to, že 22 milionů Rusů žije pod hranicí chudoby. Oproti předkrizovému období se tak tento stav zdvojnásobil.

Špatně poskytnuté úvěry mohou být mnohem větším problémem

Zpomalení ekonomiky podle CNN předcházel velký úvěrový boom. Soukromý dluh v roce 2005 stoupl s ohledem na HDP o 50 procent. V roce 2015 pak vzrostl téměř o 90 %. Informace uvedla Banka pro mezinárodní platby (BIS).

Oficiální podíl špatných úvěrů poskytnutých ruskými bankami nyní dosahuje deseti procent. Před propadem cen ropy dosahoval 6 %. Problém může být podle CNN mnohem větší, než naznačují oficiální čísla. Mezinárodní měnový fond (MMF) totiž minulý rok varoval Moskvu před tím, že banky nemusí ukazovat pravý obrázek špatných půjčkek. Podle MMF by tyto půjčky mohly dosahovat až 13,5 procenta.

Tři největší ruské banky drží zhruba 50 procent ruských aktiv a každou řídí stát. Největší soukromá banka Otkritie představuje pouhých 3,5 procenta bankovních aktivit z jejich celkového objemu.

Analytik společnosti Macro Advisory Chris Weafer řekl, že nedávné záchranné akce ze strany státu by mohly přinutit některé klienty k převedení finančních prostředků do větších státních bank, což by mohlo ale vyvolat bublinu. Ruské státní finance zůstávají podle CNN celkem v dobré formě. Moskva má malý rozpočtový schodek a vládní dluh dosahuje méně než 20 procent HDP.  

 

 

Zdroj: CNN, Zet 

Rusko v krátkém čase zachránilo dvě velké banky, měli by mít investoři obavy? Foto: shinobi / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.