Rusko v červnu překročilo limit OPEC. Vytěžilo 11 milionů barelů ropy denně

Těžba ropy v Rusku od začátku června dosahuje 11,054 milionu barelů denně, zatímco v předchozích třech měsících se pohybovala v průměru na 10,97 milionu barelů denně. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z odvětví. Podle dohody s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími vlivnými producenty má přitom Rusko těžit maximálně 10,947 milionu barelů denně.

Minulý týden se OPEC a další velcí producenti ropy v čele s Ruskem dohodli, že od července zvýší těžbu asi o jeden milion barelů denně, aby zabránili situaci, že na trhu bude málo suroviny. Od počátku loňského roku tyto státy omezují těžbu asi o 1,8 milionu barelů denně. Díky tomu se ceny ropy zvýšily z minima asi 27 dolarů za barel v roce 2016 na nynějších zhruba 75 dolarů.

Kvůli mimořádným výpadkům v produkci ropy ve Venezuele, Libyi a v Angole však v posledních měsících objem těžebních restrikcí ve skutečnosti činil 2,8 milionu barelů denně.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak oznámil, že jeho země ve druhém pololetí zvýší těžbu až o 200.000 barelů denně. Produkce ropy v Rusku tak letos zřejmě dosáhne 550 milionů tun, což představuje těžbu asi 11 milionů barelů denně.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Rusko v červnu překročilo limit OPEC. Vytěžilo 11 milionů barelů ropy denně Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rath je vinen, rozhodl podruhé soud

  Společnost ·

  Krajský soud v Praze podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Trest mu vyměřil stejný j…

 2. Turecko si uzavírá cestu ke vstupu do EU

  Společnost ·

  Přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem uvízly na mrtvém bodě. Ministři zemí osmadvacítky v Lucemburku rozhodli, že jejich kapitoly nehodlají otevírat. Jednat ne…

 3. Mají České dráhy zálusk na konkurenci?

  Byznys ·

  České dráhy (ČD) se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl gener…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.