Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila to v pondělí turkmenská státní společnost Turkmengaz a Gazprom to potvrdil. Podle tiskových agentur to zdůvodnil změnami na mezinárodních trzích a blíže nespecifikovanými „ekonomickými a finančními problémy“.

Turkmenistán si loni stěžoval, že Gazprom mu za nákupy plynu neplatí. Země byla v minulosti předním dodavatelem plynu do Ruska, v posledním desetiletí ale Moskva nákupy suroviny od této bývalé sovětské republiky výrazně omezila.

Turkmenistán se mezitím stal významným dodavatelem zemního plynu do Číny. Minulý měsíc zahájil výstavbu své části plynovodu TAPI, který bude dopravovat jeho plyn přes Afghánistán a Pákistán do Indie. Středoasijský Turkmenistán má podle odhadů čtvrté největší zásoby zemního plynu na světě.

 

Zdroj: ČTK

Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu Foto: Northfoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.