Rusko sníží dodávky ropy Bělorusku ve 4. čtvrtletí o 42 procent

Podle agentury Reuters to vyplývá z vývozního pánu ruského provozovatele ropovodů Transněfť. Moskva se rozhodla omezit dodávky ropy Minsku poté, co Bělorusko před třemi týdny zatklo šéfa předního ruského producenta potaše Uralkalij.

Podle plánu vývozu dodá Rusko běloruským rafineriím prostřednictvím ropovodů v říjnu až prosinci 3,1 milionu tun ropy ve srovnání s objemem 5,3 milionu tun, který se původně plánoval na třetí čtvrtletí. Transněfť dnes uvedl, že kvůli opravám potrubí se v září sníží dodávky do Běloruska o 233 tisíc tun.

Snížení dodávek ropy ve čtvrtém čtvrtletí poprvé signalizoval na konci srpna ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič. Ten řekl, že Rusko dodá v tomto roce běloruským rafineriím jen 18,5 milionu tun ropy namísto požadovaných 23 milionů tun.

Rusko se rozhodlo srazit dodávky ropy a také výrazně omezit dovoz vepřového masa z Běloruska poté, co Minsk zadržel šéfa Uralkalij Vladislava Baumgertnera a obvinil jej ze zneužití postavení v souvislosti s krachem společného rusko-běloruského podniku na prodej potaše. Spor opět otřásl vztahy mezi oběma zeměmi.

Zdroj: ČTK

Rusko sníží dodávky ropy Bělorusku ve 4. čtvrtletí o 42 procent Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Německo: A ve tři padla!

    Společnost ·

    Volby někdy nastartují diskuzi o zajímavých společenských tématech. A když je termín voleb znám s dostatečným předstihem, mají i jiné organizace, než jen politic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.