Rusko skupuje americký dluh

Rusko v poslední době skupuje stále více amerických dluhopisů. Jen v březnu koupila země americké státní dluhopisy za 13,5 miliardy dolarů. Podle americké televize CNN se tím celková hodnota, kterou Rusko drží v americkém dluhu, zvýšila na 100 miliard dolarů. Je to také třetí měsíc v řadě, co Rusko americké dluhopisy nakupovalo.

Hlavním důvodem této aktivity je skutečnost, že Rusko doplňuje své devizové rezervy poté, co loni dramaticky poklesly kvůli cenám ropy. Rezervy v zahraniční měně slouží totiž vedle nástroje k ovlivňování kurzu i jako pojistka pro zajištění vnějších potřeb státu v nepříznivých situacích. 

Když cena ropy začala na konci roku 2014 dramaticky klesat, ruská ekonomika a měna reagovaly stejně. Situaci poté nepomohly ani americké a evropské hospodářské sankce proti Rusku, které byly na zemi uvaleny ve stejném roce po ruské anexi Krymu.

Na počátku minulého roku pak ruský rubl klesl na svá historická minima a ceny ropy na 26 dolarů za barel. Podle CNN tehdy mohl být propad rublu ještě horší, kdyby ruská vláda neutratila vysoké množství svých rezerv v amerických dolarech. Před propadem cen ropy Rusko drželo americké dluhopisy za 150 miliard dolarů. V roce 2015 se tato částka ztenčila na 66,5 miliardy dolarů.

To nejhorší mají ale ceny ropy, zdá se, za sebou. Ceny ropy se nyní pohybují kolem 50 dolarů za barel a i rubl našel druhý dech - za posledních 12 měsíců poskočil o 14 %. V takové situaci si Rusko může dovolit obnovit své rezervy. 

Většina zemí drží své devizové rezervy v amerických státních dluhopisů, protože jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic na světě. Podle CNN ale oficiální částka 100 miliard dolarů, kterou Rusko drží v amerických dluhopisech, není nijak závratná. Čína nebo Japonsko vlastní více než 1 bilion dolarů v dluhopisech USA.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Rusko skupuje americký dluh Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trump má nejnižší podporu od nástupu do funkce

    Společnost ·

    Podpora prezidenta Donalda Trumpa ze strany americké veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od jeho lednové inaugurace. V průzkumu agentury Ipsos, který zveřejnila agent…

  2. BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

    Společnost ·

    Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Servi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.