Rusko se s Ukrajinou dohodlo na podmínkách dodávek zemního plynu

Plynárenská společnost Gazprom a ukrajinská státní plynárenská firma Naftogaz podepsaly smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu ve druhém čtvrtletí. Cenu plynu firmy stanovily na 248 dolarů (6 400 korun) za tisíc metrů krychlových plynu. Jde o menší částku, než jakou Ukrajina platila v prvním čtvrtletí. S odvoláním na prohlášení ukrajinského ministerstva pro energetiku a uhelný průmysl to oznámila agentura TASS.

Všechny ostatní podmínky jsou podle tiskového odboru ministerstva stejné, jako podmínky takzvaného zimního balíku.

Ministr Volodymyr Demčyšyn v prohlášení upozornil, že Ukrajina bude nyní hradit ekonomicky rozumnou cenu, která je nižší, než cena za zpětné dodávky ruského plynu z evropských zemí. I když se dohoda vztahuje pouze na druhé čtvrtletí, umožní Ukrajině ušetřit za plyn pro podzimní a zimní období.

Ukrajina se nyní snaží s Ruskem vyjednat smlouvu o dodávkách do března příštího roku a doufá, že se podaří dokument podepsat ještě v dubnu.

Rusko loni v červnu přestalo Ukrajině dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Gazprom obnovil až na základě říjnové dohody o „zimním cenovém balíku". Podle této dohody Ukrajinci platili za plyn 329 dolarů za tisíc metrů krychlových a za dodávky museli platit předem. Rusko původně požadovalo, aby v letošním druhém čtvrtletí Ukrajina platila 348 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu tohoto objemu je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové ukrajinské spotřebě podíl 36 procent. Plyn z domácích zdrojů pokrýval potřeby země z 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie. Ukrajina odebírá plyn z Polska, ze Slovenska a z Maďarska prostřednictvím zpětných dodávek ruského plynu.

 

Zdroj: ČTK

Rusko se s Ukrajinou dohodlo na podmínkách dodávek zemního plynu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.