reklama

Rusko se podle Asada nikdy nesnažilo Sýrii diktovat, co má dělat

Rusko se nikdy nepokusilo diktovat Sýrii, co má dělat. V rozhovoru pro britský list Mail on Sunday to řekl syrský prezident Bašár Asad. Interview dnes převzala syrská státní tisková agentura SANA. Asad v něm popřel, že by jeho země byla v ruském vleku.

Mohlo by vás zajímat

"Máme s Ruskem dobré vztahy více než šest desetiletí, skoro sedm. Nikdy za dobu těchto vztahů se (Rusové) nesnažili diktovat, co máme dělat, i když názorové rozdíly existují," řekl Asad.

Syrský občanský konflikt začal v roce 2011; Rusko do něj v roce 2015 vstoupilo a pomohlo Asadově vládě dobýt zpět ztracená území. Pod kontrolou syrské vlády nebo jejích spojenců je nyní kolem 60 procent syrského území.

Asad přiznal, že názorově se s Ruskem neshodne v otázce Íránu. Teherán je podobně jako Moskva spojencem Damašku v bojích. "Rozhodnutí o tom, co se v Sýrii stane, jsou syrská," řekl syrský prezident.

O působení západních sil v Sýrii hovořil jako o "koloniální" intervenci. Asad také řekl, že Sýrie přestala s evropskými zeměmi sdílet tajné informace. "Chtěly by sdílet informace, ale jejich vlády přitom jednají proti té naší. Řekli jsme proto: 'Až změníte názor, jsme připraveni' obnovit tuto spolupráci," prohlásil Asad.

Na možné neshody mezi Ruskem a Sýrií upozornila zpráva z tohoto týdne, podle níž se Damašku nelíbí údajné rozmístění ruských sil poblíž libanonské hranice. Rusko také nedávno vyzvalo všechny nesyrské jednotky, aby odešly z jižní Sýrie, což se interpretuje jako výzva určená hlavně Íránu. Rusko tak pomáhá řešit obavy Izraele o působení Íránců v blízkosti jeho hranice.

Asad v interview také řekl, že očekává konec války do roka. Zopakoval ale, že chce dobýt zpět celé syrské území. Podle něj konflikt prodlužuje vměšování západních zemí jako Francie, USA nebo Británie.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko se podle Asada nikdy nesnažilo Sýrii diktovat, co má dělat Foto: ČTK/ZUMA/Mikhael Klimentyev

reklama

Další články

  1. Kdysi střídmá Čína propadá konzumerismu

    Byznys ·

    "Neviditelní chudí" je nové trendy označení, které se šíří na čínském internetu. S nádechem ironie označuje mladé lidi, kteří vydělávají více než 10 000 jüanů měsíčně …

  2. Babiš hodně slibuje, ale skutek utek

    Společnost ·

    Ve středu český prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Andreje Babiše podruhé za sebou premiérem. Rýsuje se nám tak pozvolna nová vláda. Reportér portálu Sez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.