Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citelně klesají. Podle ruské diplomacie Bílý dům „fakticky podněcuje ke krveprolití“.

 Ruské ministerstvo zahraničí označilo americké sankce za „primitivní pokus pomstít se za to, že situace na Ukrajině se nevyvíjí podle amerických představ“ .

Ruské ministerstvo vyjádřilo také rozčarování nad tím, že Evropská unie údajně „podlehla americkému vydírání“  a navzdory vlastním zájmům se rozhodla rozšířit své sankce proti Moskvě, které však poškodí i členské státy EU.

„Hanebná a neopodstatněná snaha svalit na Rusko vinu za občanskou válku v sousední zemi, která se stala důsledkem hluboké vnitřní krize (...), svědčí o krachu strategie USA a jejich kyjevských klientů násilím zpacifikovat rozsáhlou lidovou nespokojenost,“  praví se v prohlášení ruské diplomacie.

Bílý dům prý „fakticky podněcuje ke krveprolití“  a cynicky se pokouší zbavit se vlastní odpovědnosti „hrubým překrucováním faktů“ . Hovořit jazykem sankcí s Ruskem je však neužitečné, k ničemu dobrému to nepovede, jen k hořkému rozčarování, zdůraznila Moskva. „Nehodláme strpět vydírání a vyhrazujeme si právo na odvetná opatření,“  dodala.

„Sankce USA proti předním podnikům obranného průmyslu jsou nezákonné a svědčí jen o neférové konkurenci na trhu,“  prohlásil podle agentury RIA Novosti vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má ve vládě na starosti právě zbrojovky. „Tak či onak, Američanům se už nepodaří zastavit program přezbrojení ruské armády a námořnictva,“  ujistil. To se prý týká i vývozu ruských zbraní.

Ještě dříve náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov pohrozil Washingtonu „bolestnou a ostrou“  odpovědí. „Ve Washingtonu převládá logika vnucování své politické vůle jiným státům. Tato logika je chybná a odsouzená k neúspěchu,“  řekl Rjabkov agentuře Interfax.

Ruský prezident Vladimir Putin ještě ve středu řekl, že sankce přivedou rusko-americké vztahy do slepé uličky a poškodí je. Podobná opatření mají podle šéfa Kremlu efekt bumerangu.

Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Jakékoli obchodní kontakty s těmito firmami americká vláda svým občanům zakazuje.

Na americký sankční seznam se nedostal ruský plynárenský gigant Gazprom, který se výrazně podílí na zásobování Evropy zemním plynem.

Sankce Evropské unie budou nově moci postihovat ruské i další podniky, které finančně či materiálně podporují kroky podkopávající nebo ohrožující ukrajinskou suverenitu, celistvost a nezávislost. Evropští lídři chtějí mít konkrétní seznam hotový do konce měsíce.

Zdroj: ČTK

Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

  2. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.