Rusko se dočká největší zahraniční investice, Saúdská Arábie utratí 10 miliard dolarů

Sankcemi zasažené Rusko se v příštích pěti letech dočká investic v hodnotě až deseti miliard dolarů (247,2 miliardy Kč). K investicím do zemědělství, zdravotnictví nebo logistiky se zavázala Saúdská Arábie. Ruský fond pro přímé investice RDIF uvedl, že se dohodl na partnerství se saúdskoarabským státním fondem Public Investment Fund (PIF). Podle RDIF půjde o největší přímou zahraniční investici v Rusku.

Rusko v současnosti čelí sankcím západních zemí kvůli ukrajinské krizi. Hledá proto nové investory na východě, upozornil na svých internetových stránkách list The Wall Street Journal. Saúdská Arábie patří s Ruskem mezi největší producenty ropy na světě.

Většina peněz má být investována do zemědělských projektů, dále pak v oblasti zdravotnictví, logistiky, maloobchodu a realit, řekl generální ředitel RDIF Kirill Dmitrijev.  „Hlavní investice se uskuteční na území Ruska, ale budeme také investovat v Saúdské Arábii, kterou považujeme za velmi slibný trh,“ dodal Dmitrijev.

První čtyři nebo pět investičních dohod mají být podepsány v příštích dvou až třech měsících. Rusko se bude také snažit přilákat k investicím partnery z Číny, Jižní Koreje a Spojených arabských emirátů, dodal Dmitrijev. RDIF plánuje do konce roku realizovat s PIF deset dohod.

RDIF rovněž podepsal dohodu s dalším saúdskoarabským investičním fondem Saudi Arabian General Investment Authority, v rámci které chtějí obě strany hledat společné investiční příležitosti v Saúdské Arábii a v dalších zemích Blízkého východu.

Saúdská Arábie není jedinou zemí, která je ochotna v Rusku investovat. Na začátku května Rusko podepsalo prostřednictvím RDIF hospodářskou dohodu s Čínou v hodnotě 25 miliard dolarů, v rámci které mají čínské banky investovat do ruských firem. Zatím však není mnoho důkazů o tom, že by do Ruska v rámci této dohody už začaly proudit čínské peníze, dodal The Wall Street Journal.

 

Zdroj: ČTK

 

Rusko se dočká největší zahraniční investice, Saúdská Arábie utratí 10 miliard dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Indie zrušila tendr na dodávky českých pušek

    Byznys ·

    Česká zbrojovka z Uherského Brodu nedodá desetitisíce pušek na přezbrojení indické armády. Indové totiž zrušili tendr, ve kterém se česká firma dostala do užšího výběr…

  2. Řecko je v krizi, jeho kinematografie nikoliv

    ·

    ​​​​Řecká ekonomická krize trvá už přes 5 let a po nedělním referendu je budoucnost země stále nejasná. To však neplatí pro řeckou kinematografii, která na 50. ročníku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.