Rusko považuje postup na svých misích v USA za „zábor“

Rusko označilo za „zábor“ postup amerických úřadů na třech ruských misích v USA. Americké bezpečnostní složky převzaly v noci na neděli kontrolu nad úřadovnami, které ruští diplomaté na předchozí výzvu USA do 48 hodin opustili. V příslušných prostorách v San Francisku, New Yorku a Washingtonu provedli Američané ihned po odchodu Rusů inspekci, což vyvolalo protesty Moskvy.

Ruské ministerstvo zahraničí v neděli vyzvalo USA, aby postup přehodnotily. Považují jej za „otevřeně nepřátelský akt“. „Vyzýváme americké úřady, aby změnily názor a okamžitě ruské diplomatické objekty vrátily,“ uvedlo ruské ministerstvo. „V zabraných budovách nyní působí speciální služby USA za podpory ozbrojené policie,“ dodalo.

Agentura TASS informovala, že americké úřady v sobotu obsadily ruský generální konzulát v San Francisku a obchodní misi ve Washingtonu, které jsou majetkem Ruska a vztahuje se na ně diplomatická imunita. Příkaz k vyklizení dostala také ruská obchodní mise v New Yorku, jejíž sídlo si podle TASS Rusové pronajímají.

Agentura RIA Novosti oznámila, že v případě sanfranciského konzulátu USA přistoupily na žádost ruských diplomatů a dovolily jim být při domovní prohlídce. V obchodní misi ve Washingtonu byly problémy s otevřením zadního vchodu a byl přivolán personál bezpečnostní služby. Zda přitom byl ruský majetek závažně poškozen, RIA Novosti neví. Americké ministerstvo zahraničí popřelo, že se americký personál do mise dostal násilím. Ministerstvo uvádí, že cílem kontroly bylo zajistit ochranu objektů a potvrdit, že jejich uživatelé je skutečně opustili.

Americké ministerstvo dnes rozeslalo novinářům e-mail a uvedlo v něm, že mise byly prohlédnuty v doprovodu ruských představitelů a že prohlídka nebyla násilná, jak naznačuje ruské ministerstvo zahraničí.

Washington Rusko ve čtvrtek vyzval, aby do soboty uzavřelo svůj konzulát v San Francisku a dvě diplomatické mise v New Yorku a Washingtonu.

Jde o odvetu za předchozí ruské rozhodnutí o výrazné redukci pracovníků amerických diplomatických zastoupení v Rusku. Moskva vyzvala Washington k snížení svého zastoupení v Rusku o stovky lidí do začátku září, což byla odveta za předchozí americké sankce.

Rusko si kvůli chystaným inspekcím v sobotu předvolalo na ministerstvo zahraničí radu amerického velvyslanectví v Moskvě Anthonyho Godfreye a protestovalo proti chystaným „nelegálním prohlídkám“ diplomatických misí.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko považuje postup na svých misích v USA za „zábor“ Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Obrana uzavře zakázky za pět miliard korun

  Společnost ·

  Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Mezi plánovanými tendry je servis vrtulníků řady Mi za více než čtyři mili…

 2. Obnova Texasu po hurikánu Harvey bude trvat roky

  Společnost ·

  Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to dnes texaský guvernér Greg Abbott. Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena,…

 3. Budou úřady zakrývat billboardy?

  Byznys ·

  Úřady začnou billboardy podél dálnic a silnic první třídy zakrývat v polovině září. Odstraňovat je pak budou od přelomu září a října. Důvodem jsou zákonné lhůty, které…

 4. Učitelé zvažují možnost stávky

  Společnost ·

  Školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, pokud koaliční rada v pondělí nevyhoví jejich požadavkům na zvýšení platů ve školství. Vyhlášení pohotovosti avizoval na d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.