Rusko použivá v boji techniky takzvané hybridní války, její prvky užilo i v Česku

Hybridní válka je podle konzultanta a armádního generála v záloze Jiřího Šedivého nový pojem, který kombinuje aktivity známé z minulosti spojené s novými prvky boje. Jde převážně o využívání slabin daného státu, jenž je terčem hybridní války. Tento typ boje využilo Rusko proti Ukrajině. Šedivý na rádiu ZET řekl také to, že prvky hybridní války použilo Rusko v minulosti i proti České republice. Příkladem uvedl propagandu Rusů mířenou proti výstavbě protiraketové základny v Brdech nebo při průjezdu amerického konvoje Českem na začátku dubna. 

Mohlo by vás zajímat

„Rusové se mohou pokusit použít segment hybridní války, to je ovlivňovat a radikalizovat různé proruské menšiny ve státech, kde jsou k tomu vytvořené vcelku výhodné podmínky. S tím si myslím, že musíme počítat,“ řekl Šedivý.

Podle Šedivého je těžké počítat s tím, že Rusko použije operaci v rámci hybridní války proti státu, který je členem Severoatlantické aliance. 

Problém by podle Šedivého spočíval v tom, kdyby se takzvaní zelení mužíci začali objevovat v pobaltských státech. O této hrozbě by měla Severoatlantická aliance debatovat. Rusové totiž využívají technik takzvané páté kolony. Jde o ruskojazyčně mluvící menšiny, jež pocházejí z bývalého Sovětského svazu. Tito jedinci jsou schopni destabilizovat společnost. Podle Šedivého se převážně objevují v Lotyšsku nebo Estonsku.

Šedivý se také zmiňuje na rádiu ZET o tom, že Češi mají s prvky hybridní války vlastní zkušenosti. Generál v záloze nechává vzpomínat na časy, kdy se uvažovalo o výstavbě radaru v Brdech, jenž byl součástí protiraketové obrany Spojených států amerických. Přesně motivované ruské kroky se postaraly o formování názoru českých obyvatel.

„Velké množství lidí při průzkumech veřejného mínění řeklo, že nesouhlasí s tímto radarem, protože by na nás Rusové začali mířit jadernými zbraněmi, byli bychom terčem různých energetických útoků, které by byly spojené s předražováním ropy nebo plynu. To v podstatě zastavilo celý ten projekt,“ sdělil Šedivý.

Šedivý se zmiňuje o další podobné situaci, kdy Českou republikou projížděl konvoj amerických dragounů zpátky ze cvičení v pobaltských republikách do základny v Německu.

„První fáze před příjezdem byla velmi silně ovlivněna ruskou propagandou, používání internetu, vysílání rádia, dokonce cílených zpráv, které přicházely na cílené adresy, včetně dopisů a vyhrožování. To všechno je součást toho, co Rusové začali v současné době používat,“ uvedl Šedivý. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky celého rozhovoru odvysílaného na radiu ZET. Celý si jej můžete pustit v playeru výše. 

 

Zdroj: ZET

Rusko použivá v boji techniky takzvané hybridní války, její prvky užilo i v Česku Foto: Shutterstock.com: takzvaní zelení mužíci na Krymu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.