Rusko potřebuje škrtat v rozpočtu, do zbrojení vynakládá ale stále více peněz

Rusko chystá protikrizový plán s výdaji dosahujícími v přepočtu hodnoty 242 miliard korun. Moskva v souvislosti s uvalenými sankcemi od západních zemí a nízkými cenami ropy musí škrtat ve všech oblastech. Nečiní tak ovšem ve zbrojení. Armáda je jedinou oblastí, v níž Rusko nemělo loni škrtnutý rozpočet. Naopak dochází k navyšování zdrojů proudících do zbrojení. Na rádiu Zet o tom hovořil výzkumný pracovník Institutu mezinárodních studií Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze Karel Svoboda.

Ruská vláda chystá protikrizový plán s výdaji dosahujícími v přepočtu 242 miliard korun. Loňský protikrizový balíček přitom dosáhl trojnásobného objemu. Většina letošních ruských výdajů má být podle tamního ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva kryta ze státního rozpočtu. V přepočtu 68 miliard korun má pak pocházet z mimorozpočtových zdrojů.

Podle Svobody jde o nereálný plán, protože není jasné, odkud Rusko peníze uvolní. Z toho důvodu ten plán vzbuzuje hned od počátku pochybnosti.

Rusko musí hledat rozpočtové položky, ve kterých je možné ještě škrtat. Ve většině z nich se už ale dostalo na hranici únosnosti.

„Rusko už je na hranici únosnosti ve všech oblastech snad kromě jediné a to je obrana. Mám obavy, že zrovna v obraně oni škrtat nebudou. Dalším zdrojem mohou být sociální výdaje atp. Nicméně on tam je ten základní problém, že oni moc nemají kam sáhnout. Těch požadavků je poté samozřejmě obrovské množství,“ řekl Svoboda.

Rusko dává největší důraz právě na zbrojní výdaje. Důvodem je i vzrůstající napětí mezi Tureckem. Výdaje vynaložené do zbrojení podle Moskvy podpoří domácí průmysl. Svoboda ale říká, že je to nesmysl.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s snížila před pár dny úvěrové hodnocení spolehlivosti Ruska na známku BB+. Rusko i přesto není podle Svobody úplně odříznuto od půjček.

„To by zase nebyla pravda. Nicméně by si půjčovalo extrémně draze a ta ochota půjčovat není nijak velká. Musíme si uvědomit, že probíhá krize a Rusko v ní zdaleka není samo. Hovoří se o tom, že krize na poli ropy není pouze taková ta standardní cyklická, ale že dokonce dochází k jakémusi přesunu v ekonomikách směrem k obnovitelným zdrojům. Bankéři to samozřejmě všechno slyší a jejich ochota Rusku půjčovat není příliš velká,“ sdělil na rádiu Zet Svoboda.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s výzkumným pracovníkem Institutu mezinárodních studií Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze Karlem Svobodou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Rusko potřebuje škrtat v rozpočtu, do zbrojení vynakládá ale stále více peněz Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.