Rusko podepsalo s Tureckem dohodu o vybudování plynovodu TurkStream

Zástupci Ruska a Turecka v Istanbulu podepsali dohodu o vybudování plynovodu TurkStream. Ten má vést plyn z Ruska do Turecka a odtud dál do Evropy. Dohodu podepsali ministři energetiky obou zemí. Přítomní byli rovněž prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Podle ruského prezidenta Rusko poskytne Turecku slevu na nákup plynu v rámci širších dohod zahrnujících vybudování plynovodu. Moskva rovněž zruší embargo na dovoz tureckého zboží.

Projekt plynovodu TurkStream navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. Projekt se ocitl u ledu, když turecké stíhačky loni v listopadu sestřelily u syrsko-tureckých hranic ruský bombardér. Vztahy obou zemí tak prudce ochladly. Erdogan se později za incident omluvil a oba prezidenti se v srpnu sešli v Rusku, aby oznámili návrat k předkrizovým poměrům.

Původní plány plynovodu TurkStream počítaly s celkovou kapacitou 63 miliard metrů krychlových ročně, později však byla jeho plánovaná kapacita snížena na 32 miliard metrů krychlových.

Erdogan v pondělí na společné tiskové konferenci s Putinem také řekl, že po normalizaci vztahů obou zemí předpokládá také urychlení plánů na výstavbu jaderné elektrárny, kterou má Rusko postavit v Akkuyu v jihoturecké provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře. Kontrakt na výstavbu první turecké jaderné elektrárny v hodnotě 20 miliard dolarů (asi 480 miliard korun) vyhrál v roce 2013 ruský státní podnik Rosatom. Projekt pozastavilo ochlazení vztahů loni v listopadu.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko podepsalo s Tureckem dohodu o vybudování plynovodu TurkStream Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA: Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.