Rusko plánuje odvetná opatření kvůli vyhoštěným ruským diplomatům z Británie

Rusko v nejbližší době oznámí odvetná opatření poté, co Velká Británie v reakci na případ otravy bývalého ruského tajného agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dcery plánuje vypovědět 23 ruských diplomatů. Ty Londýn identifikoval jako nedeklarované pracovníky tajných služeb.

Kromě vypovězení diplomatů Británie zruší také plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni včetně pozvání ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v létě.

Další oznámená opatření vůči Rusku se týkají možného zmrazení ruských státních aktiv a posílení možností uvalovat sankce za porušování lidských práv.

Londýn se v souvislosti s kauzou zabývá také svou energetickou bezpečností a po zemním plynu se ohlédne i jinde než v Rusku.

Případem se zabývala ve středu Rada bezpečnosti OSN. Velvyslankyně USA Nikki Haleyová ve svém vystoupení obvinila Rusko z odpovědnosti za Skripalovu otravu. Její ruský kolega Vasilij Něbenzja vyslovil podezření, že Británie je nejpravděpodobnějším zdrojem použité nervově paralytické látky Novičok, která byla proti Skripalovi použita.

O situaci kolem Skripalovy kauzy bude ve čtvrtek jednat i Severoatlantická rada.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko plánuje odvetná opatření kvůli vyhoštěným ruským diplomatům z Británie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.