Rusko přiznalo sobotní narušení tureckého vzdušného prostoru, z dalšího je obviněno

Rusko potvrdilo „krátkodobé“ proniknutí jeho bitevníku Su-30 do tureckého vzdušného prostoru. Oznámila to v pondělí agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Armádní velení podle agentury TASS přijalo opatření nezbytná k tomu, aby ruské letecké formace vzdušné hranice cizích států v budoucnu nenarušovaly. Turecké ministerstvo zahraničí však mezitím obvinilo ruskou armádu z dalšího narušení tureckého vzdušného prostoru, ke kterému mělo dojít v neděli.

Mluvčí ruské armády Igor Konašenkov podle TASS na tiskové konferenci v Moskvě přiznal, že v sobotu se po splnění bojových úkolů ruský bojový letoun při manévru nad lesnatým horským terénem na několik sekund dostal do tureckého vzdušného prostoru. Důvodem bylo podle mluvčího špatné počasí. „Je nemístné hledat v tom jakékoli konspirace,“ prohlásil.

„Po prověrce a analýze kontrolních údajů přijalo velení letecké skupiny ruských vzdušných sil v Sýrii kroky nezbytné k tomu, aby se podobné případy v budoucnu neopakovaly,“ řekl Konašenkov.

Turecko podle zpráv ankarského tisku incident pobouřil. Podle tureckých médií se ruské letadlo nejen nacházelo v tureckém vzdušném prostoru, ale plných šest minut zaměřovalo radary na dvě turecké stíhačky, které se pokoušely ho zahnat.

Vedení tureckého ministerstva zahraničí si pozvalo k pohovoru ruského velvyslance v Ankaře, který rovněž proniknutí ruského letadla přiznal a označil za chybu. Turecký premiér Ahmet Davutoglu v televizi prohlásil, že armáda obdržela pro podobné případy v budoucnu jasné příkazy. Turecký vzdušný prostor podle Davutoglua už nenaruší nikdo, „i kdyby to byl jen pták“.

Turecko však později znovu obvinilo ruskou armádu z dalšího narušení vzdušného prostoru. Tentokrát se podle Turecka bitevník Mig-29, které používá jak ruské, tak syrské letectvo, dostal do konfliktu se dvěma tureckými stíhačkami F-16 hlídkujícími na hranici. Po vstupu do tureckého vzdušného prostoru je zaměřil a takzvaně uzamkl na radaru, což je poslední stupeň před odpálením střely na vybraný cíl.

Za nepřijatelné označil narušení tureckého vzdušného prostoru ruským vojenským letectvem generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. O nynějších vojenských akcích Ruska v oblasti Sýrie včera jednal s tureckým ministrem zahraničí Feridunem Sinirliogluem. Velvyslanci členských zemí aliance na mimořádném zasedání vyzvali Rusko, aby ustalo v „nebezpečné a nezodpovědné“ činnosti. Americký ministr zahraničí John Kerry upozornil, že mohlo dojít k sestřelení ruského letadla.

Na incident s ruským letounem důrazně reagovaly i Spojené státy. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest prohlásil, že Bílý dům je narušením tureckého vzdušného prostoru vážně znepokojen. Ruské operace v Sýrii podle něj jen oddálí politické řešení krize, o něž USA usilují.

Ještě tvrdší bylo ve své reakci americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Mark Toner prohlásil, že sobotní akce ruského letounu byla „bezohledná a provokativní“.

 

Zdroj: ČTK

Rusko přiznalo sobotní narušení tureckého vzdušného prostoru, z dalšího je obviněno Foto: Sergei Butorin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.