Rusko nevpustilo do země europoslankyni, která chtěla přihlížet soudu s ukrajinskou pilotkou

Ruské úřady ve čtvrtek odmítly vpustit na ruské území německou europoslankyni Rebeccu Harmsovou, která přijela, aby přihlížela soudu s ukrajinskou pilotkou Naděždou Savčenkovou. Podle agentury AFP by Harmsová mohla být na černém seznamu, který Rusko sestavilo jako odplatu za podobné sankce Západu. 

Podle agentury AFP je postup Moskvy bezprecedentní, protože žádný podobný krok Rusko proti poslanci Evropského parlamentu dosud nikdy nepodniklo. Harmsová je spolupředsedkyní frakce Zelených v Evropském parlamentu a je držitelkou diplomatického pasu. Německo reagovalo protestní nótou na ruském ministerstvu zahraničí a povolalo si k pohovoru ruského velvyslance v Berlíně.

„Po třech hodinách čekání na moskevském letišti jí bylo sděleno, že je v Rusku nežádoucí osobou a že její přílet je kriminálním činem,“ popsala incident europarlamentní frakce Zelených v tiskové zprávě.

Ruské celní a pasové orgány europoslankyni posadily do letadla do Bruselu a Harmsová musela Rusko opustit. Podle agentury AFP není vyloučeno, že politička se ocitla na černém seznamu, který Moskva nedávno sestavila odvetou za obdobné sankce Západu. Osoby, které jsou na seznamu, nesmějí vstoupit na ruské území. Jejich jména ale ruské úřady nezveřejnily.

Harmsová se chtěla v Moskvě zúčastnit dnešního jednání soudu, které se týká v Rusku vězněné ukrajinské pilotky Savčenkové. Ta skončila před dvěma měsíci ve vazbě kvůli obvinění z podílu na smrti dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny. Soud měl řešit stížnost Savčenkové na převoz na psychiatrii, kde má podstoupit vyšetření. Jednání ale bylo odročeno na 13. října.

Případ Savčenkové vzbuzuje velkou mezinárodní pozornost. Podle Kyjeva byla totiž 33letá Savčenková do Ruska unesena a má být souzena na základě nesmyslného obvinění z vraždy. Moskva trvá na tom, že se pilotka na její území dostala jako uprchlice. Provinila se prý tím, že vládním silám poskytla informace o místě pobytu dvou novinářů a ti pak zemřeli při minometném ostřelování.

Zdroj: ČTK

Rusko nevpustilo do země europoslankyni, která chtěla přihlížet soudu s ukrajinskou pilotkou Foto: Shutterstock.com: Letiště Domodědovo, Moskva

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.