Rusko nesouhlasí se zprávou OPCW, která vyvrací tvrzení Lavrova o útoku na Skripala

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu odmítlo zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která vyvrací tvrzení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o látce použité při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v jižní Anglii. Ministerská mluvčí Marija Zacharovová označila závěry OPCW za sporné a vyzvala organizaci, aby „skoncovala s hrou na kočku a myš“.

Lavrov o víkendu v Moskvě s odvoláním na „důvěrné zdroje“ prohlásil, že podle analýz provedených v laboratoři ve švýcarském Spiezu, která pracuje pro OPCW, bylo z vzorků odebraných na místě otravy zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta se podle ministra v Sovětském svazu ani v Rusku nevyráběla a nevyrábí, zato ji produkují laboratoře v USA a západní Evropě.

OPCW ve středu v Haagu vydala prohlášení, podle něhož Lavrovovo tvrzení neodpovídá skutečnosti. Látku BZ měla švýcarská laboratoř k dispozici jen ve vlastních kontrolních vzorcích, v materiálu odebraném na místě otravy Skripalových žádná taková substance nebyla.

Podiv nad tvrzením ruského ministra vyjádřila i švýcarská zástupkyně Nadine Lozanová, podle níž argumenty uváděné Lavrovem nebyly ve zprávě laboratoře ve Spiezu obsaženy. Informace byla navíc určena jen haagské centrále OPCW a podléhala utajení. Není jasné, jak se k ní ruský ministr zahraničí dostal.

Zacharovová prohlásila, že stanovisko OPCW hodnotí Moskva skepticky. Rozchází se prý „s údaji, které Rusko získalo při analýze zprávy OPCW“. Okolnosti kolem látky BZ, jak jsou ve zprávě OPCW popsány, jsou prý sporné. „Je čas skoncovat s hrou na kočku a myš a zveřejnit všechny dostupné údaje,“ řekla mluvčí.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko nesouhlasí se zprávou OPCW, která vyvrací tvrzení Lavrova o útoku na Skripala Foto: Shutterstock.com: Sergej Lavrov

reklama

Další články

 1. USA ujistily Rusko, že nechystají další sankce

  Společnost ·

  Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dopisem sdělila ruskému velvyslanectví ve Spojených státech, že Washington se v dohledné době nechystá uvalit na Ru…

 2. V EU klesl v březnu prodej aut o pět 5,3 %

  Byznys ·

  Prodej nových osobních aut v EU se v březnu poprvé v letošním roce snížil. Celkem bylo zaregistrováno více než 1,79 milionu vozů, o 5,3 procenta méně než ve stejném mě…

 3. Ředitel CIA se sešel v KLDR s Kim Čong-unem

  Společnost ·

  Spojené státy jednají se Severní Koreou o chystaném summitu na nejvyšší úrovni. Ve středu o tom informovala mluvčí Bílého domu, která zároveň popřela, že by se rozhovo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.