Rusko nemá problém diskutovat s USA o novém summitu

Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov nemá informace o tom, že by prezident USA Donald Trump pozval ruského prezidenta Vladimira Putina k podzimní návštěvě Spojených států. Antonov to v pátek sdělil na mezinárodní konferenci v Moskvě. Rusko je ale podle jeho slov připraveno o novém summitu diskutovat.

O pozvání adresovaném Putinovi hovořila ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová a na twitteru se o možném summitu zmínil i Trump. Ruské vedení na pozvání zatím nijak nereagovalo, zatímco média spekulují, že vrcholná schůzka se může uskutečnit v září při příležitosti schůze Valného shromáždění OSN.

Nejistota podle ruských médií zatím panuje i ohledně dalších rusko-amerických styků, jejichž novou etapu mělo podle amerického prezidenta jeho helsinské setkání s Putinem zahájit. Ruský parlament se podle agentury Interfax připravuje na návštěvu amerických kongresmanů, která by měla navázat na cestu několika konzervativních amerických poslanců v Rusku z počátku července.

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov v pátek prohlásil, že návštěva amerických poslanců by se mohla uskutečnit letos v první polovině srpna. Antonov ale novinářům řekl, že poslanci do Ruska jen sotva přijedou před volbami do Kongresu, které se uskuteční letos v listopadu.

Nedávná návštěva kongresmanů, kteří sympatizují s Trumpovým politickým programem, měla podle Moskvy otevřít novou etapu parlamentních kontaktů, dlouhodobě zatížených krymskou krizí a údajným ruským vměšováním do amerických voleb. Putin se oproti očekávání s americkou delegací nesetkal.

 

Zdroj: ČTK

Rusko nemá problém diskutovat s USA o novém summitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump pozval Putina na návštěvu USA

    Společnost ·

    Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton prostřednictvím svého ruského protějšku odeslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi oficiální pozvání k návštěvě Spoje…

  2. Zisk Unipetrolu v pololetí klesl o polovinu

    Byznys ·

    Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 3,2 miliardy korun. Vliv mělo pojistné plnění, které vylepšilo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.