Rusko nejedná se Sýrií o dodávce protiraket S-300, ohradil se Kreml

Rusko nejedná se Sýrií o dodávce protiraketových systémů S-300, protože syrská protivzdušná obrana „má všechno, co potřebuje“. Ruskému listu Izvestija to řekl kremelský poradce Vladimir Kožin. Informace o možných dodávkách raket země - vzduch se objevily po dubnovém prohlášení Sergeje Lavrova, v němž ruský ministr zahraničí takovou možnost připustil.

Podle Kožina, který má v Kremlu na starosti zbrojní kontrakty se zahraničím, Moskva „zatím o žádné dodávce moderních prostředků protivzdušné obrany do Sýrie nejedná“. Ruský list s odvoláním na ruské experty napsal, že pokud by Rusko v budoucnu své stanovisko změnilo, dodá Damašku protirakety bezplatně. O výcvik obsluhy by se mohl postarat Írán, který už systémy S-300 má, uvedl deník.

Kožin se ke zbrojní spolupráci se Sýrií vyslovil dva dny po návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Kremlu. Podle agentury Reuters předseda izraelské vlády na ruského prezidenta Vladimira Putina naléhal, aby Rusko Sýrii žádné rakety nedodalo.

Západní spojenci v dubnu provedli letecký útok na cíle v Sýrii, který podle Lavrova zbavil Rusko morálních zábran, pokud jde o posílení syrské protivzdušné obrany. List Kommersant tehdy napsal, že dodávka raket S-300 může být otázkou několika dní.

Syrská armáda má ve výzbroji několik starších baterií protiraket sovětské a ruské výroby. Přestože ruská armáda už disponuje modernějšími typy S-400 a ve vývoji jsou protirakety S-500, starší typy S-300 podle zbrojních expertů pořád ještě překonávají vše, co má dnes Sýrie k dispozici.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko nejedná se Sýrií o dodávce protiraket S-300, ohradil se Kreml Foto: Siarhei Fedarenka / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost se bude i nadále snižovat

    Byznys ·

    Počet nezaměstnaných se má v následujících měsících podle analytiků oslovených nadále snižovat. Někteří nevylučují její pokles až pod tříprocentní hranici. Zároveň s t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.