Rusko nedokáže podle bývalého ministra Kudrina pomoci všem sankcionovaným firmám

Bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin uvedl na konferenci o podnikatelských a investičních podmínkách v Rusku, že vláda jeho země nebude moci poskytnout pomoc všem státním podnikům, které byly zasaženy západními sankcemi. Důvodem jsou vysoké státní výdaje na sociální systém. Vláda chce hledat nové zdroje zahraničních investic například v Číně. 

Země Evropské unie a Spojené státy omezily přístup několika ruských firem na své finanční trhy v rámci sankcí uvalených na Moskvu kvůli jejímu postupu vůči Ukrajině. Některé ruské státní i soukromé podniky již naznačily, že požádají vládu o peníze, aby se dokázaly s dopady sankcí vyrovnat.

Například největší ruská ropná společnost Rosněfť by údajně chtěla od státu získat zhruba 40 miliard dolarů (přes 850 miliard Kč). „Podniky se obracejí na vládu, její pomoc je však omezená,“ uvedl Kudrin.

Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič na konferenci prohlásil, že vláda bude hledat nové zdroje zahraničních investic, a to zejména v Číně a dalších asijských zemích. Kudrin tento plán přivítal, ale upozornil, že bude trvat 20 let, než se nové obchodní vztahy plně rozvinou.

Dvorkovič rovněž uvedl, že firma Rosněfť ještě o státní pomoc oficiálně nepožádala. Vláda je podle něj nicméně připravena její žádost důkladně přezkoumat. Vicepremiér rovněž prohlásil, že vláda v zásadě schválila investiční program Rosněfti. Podrobnosti o tomto programu však neposkytl.

Kudrin dnes předpověděl, že ruská ekonomika bude v letošním roce stagnovat, nebo dokonce klesne. S hospodářským poklesem počítá bývalý ministr rovněž v příštím roce. Oficiální vládní prognóza přitom předpokládá, že ekonomika napřesrok stoupne o procento po letošním nárůstu o půl procenta.

Podle Kudrina by se ruská ekonomika mohla propadnout o tři až čtyři procenta v případě, že by západní země zpřísnily sankce vůči Rusku na úroveň sankcí vůči Íránu.

Zdroj: ČTK

Rusko nedokáže podle bývalého ministra Kudrina pomoci všem sankcionovaným firmám Foto: Ruský politik Alexej Kudrin Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.