Rusko navrhlo rezoluci k Sýrii, která má odsoudit pozemní operaci

Rusko požádalo Radu bezpečnosti OSN, aby vyzvala k respektování syrské svrchovanosti, k zastavení přeshraničního syrského území ostřelování a aby odmítla snahy o uspořádání zahraniční pozemní operace v Sýrii. Návrh rezoluce, který Moskva vypracovala, koloval včera mezi členy Rady. Jde o reakci na nedávné kroky Turecka, které pozemní ofenzivu v sousední zemi nevyloučilo. Turecko ale v dokumentu konkrétně zmíněno není, uvedla agentura Reuters.

V návrhu se mimo jiné píše, že Rada bezpečnosti vyjadřuje „své hluboké znepokojení nad zprávami o vojenských aktivitách, jejichž cílem je zahájit zahraniční pozemní operaci na území Syrské arabské republiky“. Státy „by se měly zdržet provokativní rétoriky a pobuřujících prohlášení, která vyvolávají další násilí,“ píše se dále v dokumentu, podle kterého by se země rovněž neměly vměšovat do vnitřních záležitostí Sýrie.

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová i její francouzský protějšek již dali najevo, že ruská rezoluce nemá šanci na úspěch.

Podle tureckého premiéra pozemní operaci v Sýrii chtějí Turecko, Saúdská Arábie a někteří jejich evropští spojenci. V rámci koalice v čele s USA, která podniká útoky na islamistické cíle v Sýrii a v Iráku, ale na tom nepanuje shoda a o strategii této případné operace se zatím vážně nedebatovalo.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko navrhlo rezoluci k Sýrii, která má odsoudit pozemní operaci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

    Společnost ·

    Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

  2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

    Byznys ·

    České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.