Rusko na konci loňského roku těžilo nejvíc ropy na světě, překonalo Saúdy

Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících znovu překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíc ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

Rusko v prosinci snížilo těžbu proti listopadu o 29.000 barelů denně na 10,49 milionu. Saúdská produkce klesla o 26.000 barelů na 10,46 milionu barelů denně, uvádí webová stránka mezinárodní statistické organizace Joint Organisations Data Initiative v Rijádu. Podle těchto údajů ruská těžba překonala saúdskou poprvé od března.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se na konci listopadu dohodl omezit v letošním prvním pololetí dodávky na trh o 1,2 milionu barelů denně. Na počátku prosince se k dohodě připojilo Rusko a některé další producentské země. Ceny ropy hned po dohodě získaly asi 20 procent, brzy se ale stabilizovaly na dosažených úrovních.

Právě díky zvyšujícím se cenám ropy začala vyčerpaná ruská ekonomika se svojí obnovou. Podle nedávných výsledků ruského statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil pouze o 0,2 procenta. Analytici přitom předpokládali pokles o půl procenta. O stavu ruské ekonomiky hovořil v úterý na rádiu Zet analytik z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Karel Svoboda. Rozhovor s ním si můžete přehrát zde.

Třetím největším producentem ropy zůstávaly USA, které v prosinci těžily 8,8 milionu barelů denně. Následoval Irák se 4,5 milionu a Čína se čtyřmi miliony barely denně.

Saúdský vývoz ropy v prosinci klesl na osm milionů barelů denně z listopadové úrovně 8,26 milionu. Bylo to nejvýraznější měsíční omezení saúdského exportu od března 2003, uvádějí údaje.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Rusko na konci loňského roku těžilo nejvíc ropy na světě, překonalo Saúdy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

  2. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

    Společnost ·

    Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.