Rusko musí změnit podle Medvěděva mnoho kapitol letošního rozpočtu

Špatný vývoj ruského hospodářství vyžaduje upravit podle předsedy Dmitrije Medvěděva mnoho kapitol letošního rozpočtu, který je podle něj zapotřebí pozměnit bez populismu a prosazování resortních zájmů. 

„Změny se mohou dotknout velkého objemu ukazatelů,“ upozornil premiér. „Musíme přijmout celou řadu poměrně složitých rozhodnutí ohledně tlaku na rozpočet a schválit tyto změny v parlamentu. Přitom nelze vycházet z úzkých resortních zájmů a populistických cílů,“ konstatoval.

„Po návratu Krymu, který podpořila celá naše země i obě parlamentní komory, následoval bezpříkladný vnější politický tlak a následná hospodářská situace. To vše pochopitelně ovlivnilo naši ekonomiku. Teď stojíme před nutností složitých rozhodnutí včetně rozpočtových úprav,“ citovala předsedu ruské vlády agentura TASS.

Ruské hospodářství utrpělo škody vlivem západních sankcí, na něž Moskva reagovala vlastním balíkem sankčních protiopatření. Vážné škody ale ekonomice způsobil hlavně pád světových cen ropy, která tvoří podstatnou část příjmů ruského státního rozpočtu.

Podle Medveděva musí teď Rusko nejen zachovat hospodářskou a sociální stabilitu, ale zajistit i růst a pomoc podnikům, které to potřebují. „Hlavním úkolem je určit, které projekty můžeme podporovat v plném objemu, které musíme ne-li zmrazit, tedy aspoň odložit, a u kterých se musíme rozhodnout jinak,“ řekl premiér.

Podle agentury TASS bude vláda při úpravě rozpočtu vycházet z předpokládaných cen ropy ve výši 50 dolarů za barel. Výše deficitu federálního rozpočtu má letos dosáhnout 3,8 procenta hrubého domácího produktu.

 

Zdroj: ČTK

 

Rusko musí změnit podle Medvěděva mnoho kapitol letošního rozpočtu Foto: Shutterstock.com: Ruský premiér Dmitrij Medvěděv

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.