Rusko letos vynaloží na péči o Leninovo mumifikované tělo přes 13 milionů rublů

Rusko vynaloží letos na péči o  mumifikované tělo bolševického vůdce Vladimira Uljanova Lenina částku přesahující 13 milionů rublu (téměř pět milionů korun). Informovala o tom ruská prezidentská ochranka FSO, jež mauzoleum zakladatele sovětského státu na moskevském Rudém náměstí spravuje. Většina Rusů by přitom chtěla řádný pohřeb Leninova těla.

Lenin zemřel v lednu roku 1924, debaty o odstranění jeho ostatků z moskevského mauzolea se vedou od poloviny 80. let. Přestože většina ruských občanů se v průzkumech vyslovuje pro pohřbení Leninova těla do rodinného hrobu v Petrohradě, patriarcha ruských komunistů stále odpočívá v samém srdci Moskvy vystaven zrakům zvědavců.

Civilní pohřeb by Leninovi nejspíš dopřál i ruský prezident Vladimir Putin, který v této kauze bude mít podle ruských komentátorů nejspíš poslední slovo. Šéf Kremlu svůj negativní postoj k ruskému revolucionáři nijak neskrývá, nedávno o něm prohlásil, že v ruské říši způsobil rozvrat.

K výzvám k převezení mumifikovaných ostatků z Moskvy je ale Putin zdrženlivý. Opakovaně zdůrazňuje, že osud Leninových pozůstatků by neměl rozdělovat ruskou společnost.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko letos vynaloží na péči o Leninovo mumifikované tělo přes 13 milionů rublů Foto: Shutterstock: Vladimir Lenin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.