Rusko jedná se Saúdskou Arábií o možném zmrazení produkce ropy

Rusko jedná se Saúdskou Arábií a dalšími velkými ropnými producenty o nastolení rovnováhy na světovém trhu s ropou. Prohlásil to ruský ministr energetiky Alexandr Novak v rozhovoru, který dnes zveřejnil mezinárodní arabský list Aš-Šark al-Avsat. Dveře jsou podle něj otevřené i dalším jednáním o možném zmrazení produkce ropy, ukáže-li se, že je to zapotřebí.

„Spolupracujeme ohledně ropného trhu se zeměmi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a s producenty mimo tuto organizaci a jsme odhodláni pokračovat v dialogu pro dosažení tržní stability,“ sdělil Novak podle arabského listu, ze kterého citovala agentura Reuters.

Saúdská Arábie je klíčovým členem kartelu a největším světovým vývozcem ropy. Rusko, které je největším světovým producentem ropy, členem tohoto kartelu není. Neformální schůzka představitelů OPEC by se měla konat v září v Alžírsku.

Těžba ropy v Saúdské Arábii i v celém ropném kartelu OPEC vzrostla v červenci navzdory poklesu cen na nová maxima. Podle pozorovatelů to naznačilo, že členové OPEC dál usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit ceny. Situaci na rádiu Zet podrobněji komentoval analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak, podle kterého změna této politiky záleží zejména na dohodě Saúdské Arábie s Íránem. Více se dočtete zde.

Ceny na světovém trhu s ropou klesly začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let pod 30 dolarů za barel. Později ale oživily. Cena severomořské ropy Brent se dnes dopoledne vyšplhala až na 47,40 USD za barel, tedy nejvyšší úroveň od začátku srpna.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Rusko jedná se Saúdskou Arábií o možném zmrazení produkce ropy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

  Byznys ·

  Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

 2. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

  Byznys ·

  Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

 3. Británie zažívá po brexitu turistický boom

  Byznys ·

  Velká Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v čer…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.