„Rusko je podle republikánů nebezpečné, Trump může bariéru prolomit,“ říká Krejčí

Establishment amerických republikánů ve svém programu popisuje Rusko jako válkychtivé a potlačující lidská práva. Podle ředitele Institutu globálních studií Oskara Krejčího může republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump v případě vítězství v dnešních volbách tuto bariéru prolomit. „Trump bude v tomto ohledu představovat změnu, jen nevíme jakou - zda k lepšímu nebo horšímu,“ říká na rádiu Zet.

Jedním z klíčových prvků zahraniční politiky Spojených států amerických jsou vztahy s Ruskem. Ty současné nejsou příliš dobré. Podle Krejčího by ve stejné linii vůči Rusku nejspíš pokračovala i demokratická kandidátka Hillary Clintonová. „V předvolební kampani použila Rusko jako základního strašáka. Voliče potřebujete vyděsit, aby vůbec přišli k urnám a hlasovali pro vás. Na toto téma používala Clintonová Rusko. Bude se jí těžko odcházet z takového obrazu,“ řekl.

Trump by naproti tomu znamenal změnu. Vzhledem k jeho nepředvídatelnosti ale není jasné jakou. Nejednotný byl i ve svých vyjádřeních o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. V září jeho vládu chválil. Putina tehdy označil za daleko většího vůdce, než jakým je současný americký prezident Barack Obama. O měsíc později pak ze své chvály ustoupil. Na předvolebním mítinku ve státě Nevada prohlásil, že si není jistý svým vztahem k prvnímu muži Moskvy. I Krejčí ale přiznává, že není jasné, zda bude Trump synonymem pro zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem.

Podle Krejčího je ale vyčištění vztahů mezi Východem a Západem nezbytné pro bezpečnou geopolitiku. „Skutečná bezpečnost není postavená na tom, že porazíme Čínu nebo Rusko. Skutečná bezpečnost je ve vzájemné spolupráci, ve vzájemné závislosti. Mluvíme o globalizovaném světě a ne o 19. století,“ řekl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem Institutu globálních studií Oskarem Krejčím. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Rusko je podle republikánů nebezpečné, Trump může bariéru prolomit,“ říká Krejčí Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com: Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

  2. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.