Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ruské ministerstvo obrany poskytne srbské armádě i experty na modernizaci letového parku.

Nové stíhačky budou podle ministra vybaveny nejmodernější výzbrojí, radary a optickými a komunikačními systémy. Bělehrad navíc zahájí jednání o další dodávce osmi letounů MiG 29, s Běloruskem srbská armáda jedná o prodeji protiletadlových systémů Buk. Kromě letadel Srbsko podle místního tisku v Rusku zakoupí 30 tanků a 30 obrněných transportérů.

Sousední balkánské státy sledují vyzbrojování srbské armády se znepokojením. Chorvatsko, které je členským státem NATO, už oznámilo nákup západních stíhacích letounů a další výzbroje. Krvavá balkánská válka, jejímiž hlavními aktéry bylo Srbsko a Chorvatsko, si v 90. letech vyžádala 110 000 mrtvých a miliony lidí bez domova.

Srbsko usiluje o členství v evropských strukturách, hlavně v Evropské unii. Jak ale píše agentura Reuters, pod tlakem Moskvy se balkánský stát pomalu ale vytrvale přesouvá do ruské sféry vlivu.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29 Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.