Rusko chce vytvořit hliníkárenskou organizaci podobnou OPECu

Rusko předložilo návrh, na základě něhož hodlá vytvořit organizaci ve stylu ropného kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pro globální hliníkárenský průmysl. V pondělí o tom informovala tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova.

Před několika lety připravila ruská firma Rusal o titul největšího producenta hliníku na světě čínská firma Hongqiao, protože Rusal omezil svou kapacitu kvůli propadu cen.

Manturov o nápadu informoval novináře na ekonomické konferenci v Soči. „V současné době je to ve fázi návrhu,“ řekl ministr. V první fázi pro vytvoření takové organizace by měla stačit účast úředníků, jako ministrů průmyslu. „Důležité je, aby se všechny vlády, které jsou hlavními producenty a vývozci primárního hliníku, dohodly na principech jednotné politiky v oblasti standardů a technologií,“ dodal Manturov.

Ruský Rusal kontroluje ruský podnikatel Oleg Děripaska. Akcionáři firmy jsou také obchodník s komoditami Glencore a ruští podnikatelé Viktor Vekselberg a Michail Prochorov. Firma loni zvýšila produkci o jedno procento na 3,685 milionu tun a očekává se, že letos zůstane produkce stabilní.

Ceny hliníku od počátku letošního roku na burze v Londýně stouply o 12 procent. Dnes se hliník prodává za 1901 dolaru (48 500 korun) za tunu. Hliník se používá v dopravě a obalovém průmyslu.

OPEC je mezivládní organizace, která spojuje přední světové producenty a vývozce ropy. Koordinuje politiku členských států při vývozu ropy, soustřeďuje a publikuje informace týkající se ropného průmyslu, organizuje technickou pomoc členským státům a určuje limity těžby jednotlivých členů. Tím ovlivňuje světový trh a ceny ropy.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko chce vytvořit hliníkárenskou organizaci podobnou OPECu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mexickému pesu se daří navzdory hrozbě Trump

    Byznys ·

    Mexické peso bylo v únoru jednou z nejvýkonnějších měn. Poskočilo o více než 5 procent. Podle serveru americké televize CNN je to zejména díky nouzovému plánu tamní ce…

  2. V Česku roste počet zahraničních lékařů

    Společnost ·

    V Česku roste počet lékařů ze zahraničí. V roce 1992 bylo mezi členy České lékařské komory (ČLK) registrováno 403 cizinců, což bylo asi 1,5 procenta z celkového počtu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.