Rusko by mohlo podle Rosněftu prudce zvýšit export plynu do Asie

Pokud by ruský plyn mohl být vyvážen i jinými společnostmi, než státním monopolem Gazprom, mohl by se ruský export této suroviny do asijských zemí rapidně zvýšit. Podle agentury Reuters to stojí v dokumentech ruského ropného giganta Rosněfť k možnosti expanze v Asii. Společnost se už delší pokouší o zrušení monopolní pozice Gazpromu ve vývozu plynu prostřednictvím plynovodů.

Rusko by podle Rosněfti bylo schopno dostat prodej plynu do Asie do roku 2025 na více než 60 miliard krychlových metrů ročně. Gazprom ve středu uzavřel s Čínou historickou dohodu o dodávkách plynu, která předpokládá od roku 2018 vývoz 38 miliard kubíků ročně.

Ruský prezident Vladimir Putin už nějakou dobu vyzývá domácí energetické společnosti, aby navázaly obchodní styky s asijskými zeměmi hladovými po energii. Rusko je ve vývozu plynu závislé na Evropě, kde poptávka stagnuje a kde se navíc vlády kvůli nynější ukrajinské krizi více snaží hledat alternativní zdroje suroviny. Gazprom loni do zemí Evropské unie a Turecka dodal celkem 160 miliard kubíků plynu.

Rosněfť si již loni zajistila práva na vývoz zkapalněného zemního plynu po moři. V dokumentu, který dnes firma použila při prezentaci asijské strategie na východní Sibiři, ukazuje, že ruské dálněvýchodní zásoby plynu dosahují sedmi bilionů metrů krychlových. Dlouhodobý produkční potenciál regionu by tak podle Rosněfti činil kolem 200 miliard krychlových metrů ročně.

Rosněfť je z hlediska objemu těžby největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě. Stát v ní vlastní 69,5 procenta, Moskva ale plánuje omezit svůj akciový podíl na 50 procent plus jednu akcii. Podle některých informací by se prodej mohl uskutečnit už letos.

Zdroj: ČTK

Rusko by mohlo podle Rosněftu prudce zvýšit export plynu do Asie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.