Rusko bude muset podle Ukrajiny výrazně zlevnit plyn, jinak jej neprodá

Rusko bude muset výrazně zlevnit své dodávky zemního plynu Ukrajině, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie. Pokud se tak nestane, Ukrajina ruský plyn odebírat nebude. Agentuře Reuters to řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn po pátečních jednáních se svým ruským protějškem, která v Bruselu zprostředkovala Evropská komise.

Schůzka, která se zabývala kontraktem na ruské dodávky plynu ve druhém a třetím čtvrtletí, skončila bez dohody. Podle Demčyšyna ale jednání pokročila vpřed. Rozhovory mají pokračovat v polovině dubna v Berlíně. Ruský ministr Alexandr Novak přišel na jednání s návrhem zvýšit Ukrajině cenu za plyn proti zimní provizorní dohodě o šest procent na 348 dolarů za tisíc metrů krychlových. Dodal ale, že Moskva bude uvažovat o slevě.

Rusko podle Demčyšyna chápe, že pokud chce být schopno se svým plynem konkurovat, musí jít s cenou výrazně dolů. "Odhaduji, že se domluvíme na rozumné ceně mezi 240 a 250 dolary," řekl ministr ohledně ceny pro druhé čtvrtletí. Ve třetím kvartále podle něj cena s ohledem na nedávný propad světových cen ropy dál klesne na 210 až 220 dolarů.

Ukrajinskou pozici podle ministra posílil zvýšený dovoz z EU prostřednictvím zpětných toků v plynovodech a také pokles ukrajinské spotřeby. "Ruská strana chápe, že musí být cenově konkurenceschopná. Pokud bude jejich cena vyšší než tržní cena, kterou platíme za plyn z Evropy, pak ruský plyn potřebovat nebudeme," řekl.

Rusko loni v červnu přestalo Ukrajině dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Rusko obnovilo až na základě říjnové dohody. Ukrajina a Rusko se ovšem vzájemně obviňují z porušování této dohody a napětí mezi nimi trvá i vzhledem ke konfliktu na východě Ukrajiny.

 

Zdroj: ČTK

Rusko bude muset podle Ukrajiny výrazně zlevnit plyn, jinak jej neprodá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

    Byznys ·

    Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

  2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

    Byznys ·

    Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.