Rusko-britské vztahy jsou neuspokojivé, shodli se Lavrov s Johnsonem

Stav rusko-britských vztahů je neuspokojivý, shoda mimo jiné nepanuje v pohledu na řešení severokorejské krize. Po jednání v Moskvě to v pátek konstatovali ministři zahraničích věcí obou zemí Sergej Lavrov a Boris Johnson. Na nízké úrovni vzájemných styků nic nemění ani fakt, že si ministři podle Lavrova začali tykat.

Jednání potvrdilo, že Londýn a Moskva se výrazně rozcházejí v názoru na řešení krizí na Ukrajině a v Sýrii, vyplynulo z tiskové konference obou ministrů. Británii vadí údajné vměšování Ruska do záležitostí evropských zemí, kybernetické útoky iniciované Moskvou a agresivní dezinformační kampaň, kterou údajně řídí ruská vláda. Lavrov si po schůzce stěžoval na "sérii agresivních a urážlivých prohlášení", která prý zazněla z Londýna.

Pohoršení ruského ministra zřejmě vyvolala slova Borise Johnsona, který v neděli v rozhovoru pro list Sunday Times uvedl, že Rusko je "uzavřená, protivná, militaristická a nedemokratická" země. Kritikou nešetřila ani premiérka Theresa Mayová, která dnes prohlásila, že má pro Rusko "velmi prostou zprávu: víme, co provádíte, a neuspějete s tím". Johnson dnes podle agentury Reuters Lavrovovi řekl, že Moskva neuspěla při pokusu ovlivnit britské referendum o brexitu.

Jonhnson a Lavrov v Moskvě posoudili širokou škálu světových problémů včetně situace v Libyi, Jemenu a Iráku. Kromě konstatování rozdílných názorů se shodli na tom, že mohou rozšířit spolupráci na půdě Rady bezpečnosti OSN, jejímiž stálými členy s právem veta obě země jsou.

Diskutovat v budoucnu podle agentury TASS chtějí o dopadu odchodu Británie z Evropské unie na britsko-ruský obchod nebo o spolupráci tajných služeb při zajišťování bezpečnosti při fotbalovém mistrovství světa, které příští rok hostí Rusko. Lavrov ovšem vidí problém v tom, že tuto spolupráci brzdí neochota britských rozvědek "plně spolupracovat" s ruskou tajnou službou FSB. Příčinou je kauza někdejšího ruského agenta Sergeje Litviněnka, kterého v Londýně v roce 2006 podle Londýna otrávili agenti Moskvy.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko-britské vztahy jsou neuspokojivé, shodli se Lavrov s Johnsonem Foto: Veselin Borishev / Jacek Wojnarowski / Shutterstock.com: Sergej Lavrov a Boris Johnson

reklama

Další články

  1. 10 nejlépe placených sportovců všech dob

    Byznys ·

    Pro většinu smrtelníků představuje sport převážně činnost pro regeneraci a určité odpočinutí od běžné práce. Mezi lidmi jsou ale i jedinci, kteří vydělali díky svému s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.