Rusko agresivním chováním podkopává podle Stoltenberga stabilitu a bezpečnost v Evropě

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek obvinil Rusko z toho, že „agresivním chováním“ podkopává stabilitu a bezpečnost v Evropě. Podle agentury AFP to prohlásil l v italském městě Rimini na konferenci věnované bezpečnosti ve světě.

Po skončení studené války „jsme aktivně pracovali na vytvoření strategického partnerství s Ruskem“, uvedl Stoltenberg. „Nicméně agresivní chování Ruska podkopalo stabilitu a bezpečnost v Evropě,“ dodal.

„NATO nehledá konfrontaci s Ruskem,“ ujišťoval šéf Severoatlantické aliance. Poukázal přitom na události z roku 2014, kdy Rusko „nelegálně anektovalo (ukrajinský) Krym“. „Bylo to poprvé, co po druhé světové válce některý evropský stát zabral území jiné země silou,“ konstatoval generální tajemník.

„Rusko pokračuje v destabilizaci východní Ukrajiny. Jde o konflikt, v němž přišlo o život téměř 10 000 Ukrajinců a který výrazně změnil naše bezpečnostní prostředí,“ řekl rovněž Stoltenberg.

Na závěr uvedl, že Severoatlantická aliance má dvojí přístup vůči Rusku: obranu a dialog. „Pevně věřím v dialog,“ zdůraznil v této souvislosti.

Rusko agresivním chováním podkopává podle Stoltenberga stabilitu a bezpečnost v Evropě Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

reklama

Další články

  1. Spotřeba mobilních dat v Česku neustále roste

    Komerční sdělení ·

    Minulý týden Český telekomunikační úřad otevřel veřejnou konzultaci závěrů, které vzešly z testu velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám. Případná regulace ce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.