Rusko a Čína oceňují ochotu USA ohledně jednání s KLDR bez podmínek

Rusko a Čína ve středu uvítaly úterní prohlášení amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona. Ten oznámil ochotu Spojených států k zahájení přímého vyjednávání se Severní Koreou bez předběžných podmínek. Agentura Reuters Tillersonovo prohlášení označila za ústup od klíčového amerického požadavku, že KLDR musí nejprve přijmout téma zrušení jejího jaderného arzenálu jako součást vyjednávání.

Ruskou reakci tlumočil podle agentury Interfax náměstek šéfa ruské diplomacie Sergej Rjabkov. Podobně se vyjádřil i na pravidelném brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Do severokorejské metropole Pchjongjangu mezitím dorazila delegace ruského ministerstva obrany. Účel jejich návštěvy zatím není znám. Od vypuknutí krize mezi USA a KLDR kvůli severokorejským jaderným a raketovým zkouškám ale sever Korejského poloostrova už navštívilo několik zástupců Ruska a Číny, aby se severokorejským vedením konzultovali situaci.

Tillerson v projevu na půdě zahraničněpolitické organizace Atlantic Council v úterý nicméně upozornil, že USA jsou nicméně připraveny zasáhnout vůči KLDR i vojensky. Vojenské řešení by nicméně prý považoval za osobní selhání.

Prezident USA Donald Trump několikrát uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko a Čína oceňují ochotu USA ohledně jednání s KLDR bez podmínek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Americké akcie dosáhly rekordního maxima

    Byznys ·

    Americké akcie se ve středu dostaly na nová rekordní maxima. V jejich růstu jim napomohly bankovní společnosti. Peněžní ústavy těžily z očekávaného vzestupu úrokových …

  2. V USA rostou obavy z dopadů brexitu

    Byznys ·

    Téměř všechny možné obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU, tzv. brexitu, budou méně příznivé, než kdyby Británie zůstala v EU. Napsal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.