Ruským bankám loni klesl souhrnný zisk o 67 procent, špatný vliv měly vysoké úrokové sazby

Souhrnný zisk ruských bank loni klesl o 67 procent na 192 miliard rublů (60,2 miliardy korun). Statistiku včera zveřejnila ruská centrální banka. Ruská ekonomika se už delší dobu potýká s recesí, která s sebou přináší zhoršení kvality úvěrů. Neblahé účinky na hospodaření ruských bank měly i vysoké úrokové sazby centrální banky.

Mnoho ruských bank bylo loni dokonce ztrátových. Světlou výjimkou byla největší ruská banka Sberbank.

Aktiva ruských bank se při započtení kurzových výkyvů snížila během loňského roku o 1,6 procenta. Naopak rezervy na ztrátové úvěry byly ke konci uplynulého roku o třetinu vyšší než na jeho začátku. Zrychlila se i konsolidace v bankovním sektoru, během roku přibylo akvizic a fúzí.

Pondělní předběžné údaje ruského statistického úřadu ukázaly, že ruská ekonomika loni klesla o 3,7 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější propad od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Ruské hospodářství se potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy, situaci navíc komplikují sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

 

 

Zdroj: ČTK

Ruským bankám loni klesl souhrnný zisk o 67 procent, špatný vliv měly vysoké úrokové sazby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.