Ruská vláda podpoří výrobce aut deseti miliardami rublů

Ruská vláda chce poskytnout deset miliard rublů (4,2 miliardy Kč) na podporu výrobců aut, kteří se potýkají se slábnoucí ruskou ekonomikou. Podle agentury Reuters se čekává, že se ruský automobilový trh vrátí k růstu nejdříve příští rok. Do té doby by mohl od vlády potřebovat další pomoc.  

Ruská ekonomika se potýká s dopady západních sankcí uvalených na zemi v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Negativně na ni působí také propad světových cen ropy. Prodej osobních aut a lehkých užitkových vozů v Rusku loni podle sdružení AEB klesl o více než desetinu, jejich výroba se v únoru snížila meziročně o 17 procent na 130 tisíc kusů. Automobilky proto hledají způsoby, jak snižovat náklady, a mění své strategie na dříve rychle rostoucím trhu.

Kromě nižšího prodeje se výrobci automobilů potýkají i s poklesem marží. Ty se v důsledku slabšího rublu snížily o deset až patnáct procent. Pokles hodnoty ruské měny zvýšil náklady na dovoz automobilových součástí a odrazil se i ve vyšších cenách kovů, uvedla vláda.

Ruská vláda již zahájila program, ve kterém nabízí občanům slevy při koupi nového vozu na protiúčet. Také finančně podporuje půjčky na koupi auta a podmínky leasingu. Nyní vláda uvažuje o tom, že program letos rozšíří o dodatečné finanční prostředky.

Největší americká automobilka General Motors ve středu oznámila, že stáhne svou německou značku Opel z ruského trhu a ukončí výrobu v petrohradské továrně. Největší ruská automobilka AvtoVAZ mezitím v novém odhadu uvedla, že díky stahující se zahraniční konkurenci zvýší svůj podíl v segmentu levnějších vozů ze současných 40 procent na polovinu. Loni ale tato společnost vykázala čistou ztrátu 25 miliard rublů a podobně jako jiné automobilky přikročila ke zvyšování cen. Cenu svých vozů značky Lada letos v březnu AvtoVAZ zvýšil už podruhé od začátku roku.

 

Zdroj: ČTK, Reuters

 

Ruská vláda podpoří výrobce aut deseti miliardami rublů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zisk italského Enelu se loni propadl o 84 procent

  Byznys ·

  Největší italská energetická společnosti Enel prudce klesl čistý zisk. Za loňský rok se propadl o 84 procent na 517 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč). Hospodářské výs…

 2. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

  Byznys ·

  Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.