Ruský tisk: Na Hradě zůstane stoupenec Moskvy a odpůrce sankcí

Ruský tisk v reakcích na znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem zdůrazňuje, že na Pražském hradě setrvá dalších pět let stoupenec přátelských vztahů s Moskvou a odpůrce sankcí, které Západ vyhlásil proti Rusku po anexi Krymu a po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Vládní deník Rossijskaja gazeta vysvětluje kouzlo hrubiánského a cynického pragmatika, které převážilo nad soupeřovou chemií, i tím, že stávající prezident lépe vystihuje českou povahu a obavy českých občanů ze ztráty identity.

Populární deník Komsomolskaja pravda připomněl, že volební souboj byl těsný a že prezidentův hlavní soupeř, "představitel liberální inteligence" Jiří Drahoš kritizoval Zemana za příliš vřelé vztahy s Moskvou. Vzhledem k prezidentově skeptickému přístupu k protiruským sankcím, Evropské unii a NATO, se volby pro občany České republiky staly referendem "o podpoře nejen prvního muže, ale i celého východního vektoru jeho politiky," zdůraznil deník. Dodal také názor analytika Stanislava Byšoka, že se Zeman trefil do příklonu Česka k pravicovému populismu, jak se to projevilo už v podzimních parlamentních volbách vítězstvím "českého Trumpa" Andreje Babiše. A Zeman na podzim podporoval Babiše, který mu nyní pomohl ke znovuzvolení.

"Ano, Zemana označují za proruského vůdce, ale objektivnější by bylo považovat jej za politického realistu. Česko nemá žádné výhody ze sankční války proti Rusku," napsala Komsomolskaja pravda a předpověděla, že Babiš a Zeman budou aktivně působit ve visegrádské čtyřce (V4; Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Ta podle listu představuje "vnitřní opozici vůči Bruselu, i když nikoliv až tak radikální, aby například dosáhla zrušení protiruských sankcí".

Vládní deník Rossijskaja gazeta pod titulkem Magie proti chemii komentuje faktory Zemanova vítězství, navzdory předpovědím z průzkumů a sázkových kanceláří. "Známý profesor chemie a autor množství patentovaných vynálezů, inteligentní a předvídatelný Drahoš se měl stát alternativou vůči hrubiánovi Zemanovi, který se nijak nedokáže vtěsnat do konvencí. Voliči ale smýšleli jinak," zdůraznil autor komentáře. Výsledek voleb sice neukazuje, že by se hrálo "pouze na jednu branku", ale voliči se "nesporně přiklonili ke stávajícímu prezidentovi". Možná k tomu přispěly dvě televizní debaty, ale možné je i jiné vysvětlení: prezidenta na poslední chvíli podpořili ti, kterým se nezamlouvala protizemanovská kampaň v médiích, usoudil komentátor.

"Pokud Drahoš vedl celou kampaň pod heslem Slušnost na Hrad, tedy sliboval, že jako hlava státu si povede podle psaných i nepsaných pravidel europolitiky, Zeman svou obvyklou image naopak nijak neměnil, uváděl do rozpaků ministry a novináře a nevybíral si v silných výrazech z různých důvodů i bez nich," poznamenal deník. "Všelidově zvolený neznamená všemi lidmi milovaný. Česko je v podstatě rozděleno na dva přibližně stejně velké tábory. Ale hranice vůbec nevede postojem k tomu, jakých pravidel chování by se prezident měl držet," dodal.

Mezi oběma uchazeči podle komentátora nebylo rozdílů v klíčových věcech, a tak lze usuzovat, že Češi si vzali k srdci historické zkušenosti a nechtějí přijít o svou identitu, svéráz, kulturu a nezávislost. Proto si vybrali "cynického pragmatika" Zemana, který rozhodně odmítá jakékoliv poklonkování Bruselu a Washingtonu a který se jeví i ztělesněním české národní povahy. A to je v éře globalizace drahocennost i tajemství Zemanova kouzla. Koneckonců i v parlamentních volbách nejlépe uspěly strany usilující o co největší zachování české svrchovanosti.

Závěrem Rossijskaja gazeta podotkla, že prezidentovy pravomoci jsou sice silně omezeny ústavou, ale Zeman ani před pěti lety nepřistoupil na roli "otce národa" a "hodného tatíčka prezidenta". Svých, i nevelkých, možností využíval tak energicky, že ustavičně dráždil své politické odpůrce, ale získával si spojence mezi obyčejnými lidmi. Důkazem toho se podle listu stala i Zemanova poslední návštěva v Rusku, kdy v době zuřivých útoků proti Moskvě s sebou prezident přivezl na 200 českých podnikatelů. A to slibuje opravdový průlom v hospodářských vztazích.

 

Zdroj: ČTK

Ruský tisk: Na Hradě zůstane stoupenec Moskvy a odpůrce sankcí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Zemanovo vítězství očima německých webů

  Společnost ·

  Těsné vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dokládá rozdělení země, píše web magazínu Die Zeit. Server Spiegel Online zase míní, že nynější třiasedm…

 2. Jiří Drahoš uznal porážku a pogratuloval vítězi

  Společnost ·

  Uchazeč o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi, popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli voli…

 3. Volba prezidenta skončila, začalo sčítání hlasů

  Společnost ·

  Letošní volba českého prezidenta skončila za zřejmě rekordního zájmu voličů. Češi se v příštích hodinách dozví, zda si většina z nich zvolila hlavou státu opět Miloše …

 4. Volební účast je zatím přes 50 procent

  Společnost ·

   Ve druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlás…

 5. Trump doufá v dialog s Ruskem

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump doufá v dialog s Ruskem. Prezident USA to podle ruské tiskové agentury TASS řekl na Světovém ekonomickém fóru, které v pátek končí ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.